משה חי בן פנינה אמיר בן ירדנה חיים אליסף בן בן נועה איתי חי עמית בן בתיה ינון בן אפרת צליל בת מירה עידוד יעקב בן טירנה יחזקאל בן מזל איתן שמעון בן חנה תומר יוסף בן קרן חיה איתי בן אסתר מאור משה בן שרונה נעמה בן ברוריה אביתר בן רוזלין ורד כרמל בת כנרת יונה בצלאל בן רייזל בר בת נילי יגיל בן רננה גומא שגיא בן ציפורה רועי בן ליאת עידו יוסף בן אמי בניהו בן אושרת מורן סטלה בת רימונה יונתן ראיין בן לידיה יאיר חיים בן דגנית אורון בן זהבה חן יוסף בן תמרה עומר בן לימור אלירן בן מרינה ליחי בם עירית מיכאל יעקב בן מזל שלום בן רחל אופיר בן אורלי נתנאל משה בן יוכבד רועי בן ניצה דביר בן שלומית ג`ודית לין בת מרילין נעם אלימלך בן דבורה אלמוג בן נירה אייל בן שולמית אביהו בן ענת גד בן שרה הדר בת דנה עידו בן רויטל אלון בן מרים גלעד בן מיכל אלחנן בן יעל בן בן קרן אסף יוסף בן עליזה אביתר בן יעל משה חי בן פנינה אמיר בן ירדנה חיים אליסף בן בן נועה איתי חי עמית בן בתיה ינון בן אפרת צליל בת מירה עידוד יעקב בן טירנה יחזקאל בן מזל איתן שמעון בן חנה תומר יוסף בן קרן חיה איתי בן אסתר מאור משה בן שרונה נעמה בן ברוריה אביתר בן רוזלין ורד כרמל בת כנרת יונה בצלאל בן רייזל בר בת נילי יגיל בן רננה גומא שגיא בן ציפורה רועי בן ליאת עידו יוסף בן אמי בניהו בן אושרת מורן סטלה בת רימונה יונתן ראיין בן לידיה יאיר חיים בן דגנית אורון בן זהבה חן יוסף בן תמרה עומר בן לימור אלירן בן מרינה ליחי בם עירית מיכאל יעקב בן מזל שלום בן רחל אופיר בן אורלי נתנאל משה בן יוכבד רועי בן ניצה דביר בן שלומית ג`ודית לין בת מרילין נעם אלימלך בן דבורה אלמוג בן נירה אייל בן שולמית אביהו בן ענת גד בן שרה הדר בת דנה עידו בן רויטל אלון בן מרים גלעד בן מיכל אלחנן בן יעל בן בן קרן אסף יוסף בן עליזה אביתר בן יעל
שמות לתפילה מלחמת חרבות ברזל
    ערכים - יהדות וסמינרים
  סניפי ערכים בארץ ובעולם סניפי ערכים בארץ ובעולם  
תרומות חרבות ברזל שידוכים אודותינו צור קשר שאלות ביהדות סדרות לוח אירועים תמונות מאמרים הרצאות דף הבית
שאלות דומות
עקרון הבחירה החופשית
זאב גרינוולד
``להיות חופשי``
זאב גרינוולד
ידיעת הבורא מול הבחירה החופשית
זאב גרינוולד
משמעות הבחירה החופשית בין טוב לרע
ערכים
הבחירה החופשית של האדם
זאב גרינוולד
תהליך הבחירה החופשית
השאלה
מהו תהליך הבחירה החופשית?
x

אם נרשמת בעבר לחץ כאן להתחברות
אם עדיין לא נרשמת לחץ כאן להרשמה
שמור למועדפים שמור למועדפים
תשובה מאת ערכים
אדם מכור לעישון עד שהכאבים בחזהו מדירים שינה מעיניו. בשכבו מיוסר על יצועו, נחושה החלטתו להפסיק מיד לעשן. עם קומו בבוקר, הוא חש תשוקה עזה לטבק. "סיגריה אחת לא תזיק לי" הוא חושב. זמן קצר לאחר שסיים לעשן את הסיגריה ה"אחת", הוא חש שנית בכמיהה לעשן, ושוב הוא משכנע את עצמו: "עוד סיגריה אחת לא תזיק".
מה אם כן גורם לאדם להוליך את עצמו שולל? הייתכן כי הרצון לעשן גובר על תהליך החשיבה ההגיוני? והרי רצון העישון חלש מן הרצון שלא לסבול כאבים?
התשובה לכך שכן שני רצונות מתחרים קיימים באדם. האדם מחליט ביודעין להתעלם מטיעוניו האמיתיים של הרצון האחד ולאמץ את האחר, על טיעוניו הכוזבים.
המסקנה היא כי במערכת השיקולים קיים גורם נוסף מלבד שני הרצונות, והוא הקובע את הבחירה. גורם זה אינו אלא האדם עצמו. הוא המסוגל להטות את מחשבתו מן האמת, למרות שהיא ברורה לו לחלוטין.
הבחירה תלויה באדם לבדו. אין גורם חיצוני שמעורב בה. כל אדם שבחר בחירה חופשית – ולו פעם אחת בחייו – וגבר על יצרו הרע, מכיר בכך. אדם כזה חש בבהירות גמורה שזנח אשליה ובחר באמת.
לכל אדם יש בחירה חופשית – בנקודה שבה האמת והשקר נפגשים. הבחירה מתבצעת בנקודה בה האמת, תוקפת את האשלייה שיוצר כוח השקר.
רוב פעולותיו של האדם מתרחשות ללא כל התנגשות בין אמת לשקר. הן עולות בקנה אחד עם האמת האובייקטיבית שבליבו. מי שעומד ומחליט אם לקנות לארוחתו פיצה או פלאפל – אין החלטה זו בגדר "בחירה" כלל. אדם בוחר בחירה חופשית ביודעין רק בקו הגבול שבין כוחות הטוב וכוחות הרע שבקרבו.
יש לזכור! נקודת בחירה אינה נשארת במקום קבוע. עם כל בחירה טובה עולה האדם לרמה רוחנית גבוהה יותר. במקרה זה נקודות בחירה של התנגשות בין טוב לרע, שהיו קודם לכן בקו החזית, עברו לשטחי העורף המצויים בשליטת היצר הטוב, ופעולות אלו יתבצעו שוב ללא מאבק וללא בחירה.
לעומתו, ויתור לטובת הרע מסיג את גבולו של הטוב, ומעשה שקודם לכן עלה לאדם במאבק עם מצפונו, ייעשה מעתה ללא בחירה כלל, וללא מאבק עם מצפונו בבחינת: "עבירה גוררת עבירה" (מסכת אבות).

סביבה ובחירה
לחינוך יש תפקיד נכבד בקביעת נקודת הבחירה. מיקומה של הבחירה יהיה גבוה אצל אדם אשר חונך למעשים טובים, כדבר המובן מאליו. לדוגמה, מי שחונך בסביבה של אנשים המקדישים את חייהם לעשיית מעשים טובים, לא תהיה לו התמודדות האם לחטוא חטא חמור או לא, אלא – האם לקיים מצוה בכוונה ובמסירות עמוקה או בכוונה שטחית בלבד. לעומתו, אדם אשר חונך בין חוטאים, אין לו בחירה כלל לגנוב או להשתכר ביושר, נקודת הבחירה שלו עשויה להיות האם לירות בקורבנו, מחשש שיתגלה או להניחו. כאן נפגשים בקרבו כוחות הטוב והרע, האמת והשקר, שקולים על כף המאזנים. יתכן מאוד שעמוק בליבו – רצח נחשב בעיניו רע, זו האמת אשר מגלה לו יצרו הטוב, והוא מתפתה להכחיש אמת זו או לעוות אותה.
חינוך וסביבה אינם משפיעים על אופי הבחירה, אלא על תחום פעילותה, על מיקומה של נקודת הבחירה בסולם הערכים המוסרי.
לכל יצורי אנוש יש כוח להבין את האמת, לדבוק בה ולסרב לסטות ממנה למרות האשליות המפתות של השקר. כוח זה קיים תמיד, בין אם הגביה החינוך את נקודת הבחירה או הנמיך אותה. יכולתו של האדם לאמץ את האמת, כפי שהוא מכיר אותה, שווה בכל המצבים.
תכלית האדם בעולמו היא להתמודד בכל שלב עם התקוממות הרע אשר בתוכו. העימותים בוא יבואו, שכן זה טבעו של היצר שהוא כוח המרד שבאדם. כל כוונה להתעלות (מבחינה מוסרית ורוחנית) מעוררת את התנגדותו הנמרצת. חכמינו אמרו: "רצה הקב"ה לזכות את ישראל, לפיכך הרבה להם תורה ומצוות" (מסכת מכות כ"ג, ב'). רצונו של האלוקים לאפשר לעם ישראל חיים רצופי בחירות טובות, גדושי זכויות. לכן, סיפק לנו ה' הזדמנויות רבות לקיים תורה ומצוות. ככל ששדה הקרב גדול יותר, כן גדלים הסיכויים למעשי גבורה, והנצחונות הם בעלי ערך רב יותר.
שלח לחבר
עדיין לא נתקבלו תגובות
🗨
  הוסף תגובה
נושאים ראשיים
הסידור הדיגיטלי
 • בריאות
 • תורה ויהדות
 • חרבות ברזל
 • פעילות ערכים
 • הטיפ היומי
 • זוגיות ומשפחה
 • פיתוח האישיות
 • פרשת השבוע
 • חגים ומועדים
 • נשים
 • השקפה ואמונה
  משל ונמשל
 • אמונה ובטחון
 • החיים לאחר המוות
 • בין ישראל לעמים
 • תפילה
 • מדע ויהדות
 • מיסטיקה וקבלה
 • זהות יהודית
 • דת ומדינה
 • יהדות וחברה
 • בית המקדש וגאולה
 • בחירה חופשית