חג הפסח תשפד
    ערכים - יהדות וסמינרים
  סניפי ערכים בארץ ובעולם סניפי ערכים בארץ ובעולם  
תרומות חרבות ברזל שידוכים אודותינו צור קשר שאלות ביהדות סדרות לוח אירועים תמונות מאמרים הרצאות דף הבית
שאלות דומות
צניעות
ערכים
אשת חיל
ערכים
הבדלים בין גברים לנשים
אהרן לוי
זוגיות מוצלחת
זאב גרינוולד
זיווג משמיים
זאב גרינוולד
הרצאות דומות
ואת עלית על כולנה
ימימה מזרחי
נשוי ומאושר
מיכאל לסרי
שלום בית - פרק 1
- ..
צביאלי בן צור
טיפים לאושר
מיכאל לסרי
נישואין לנצח כיצד ? א`
אהרן לוי
מאמרים בנושא
מהי אהבה?
ערכים
גברים ונשים - מצא את ההבדלים
דוד קליינר
כיצד ניתן לשמור על נישואין מאושרים?
ערכים
עוצמתה של מידת הכעס
ערכים
התפייסות
ערכים
מאמרים נוספים
הצלת חיי הנישואין
השאלה
היחסים ביני לבין בעלי נתונים במשבר עמוק. כיצד ניתן להציל את הנישואין?
x

אם נרשמת בעבר לחץ כאן להתחברות
אם עדיין לא נרשמת לחץ כאן להרשמה
שמור למועדפים שמור למועדפים
תשובה מאת ערכים
מובן מאליו שכל אדם שונה מרעהו, וחייו של כל זוג שונים מחיי משפחות אחרות. לנוכח עובדה זו ברור, שאין אפשרות לתת תשובה פרטנית ביחס לעיוותים שנוצרו בחיי משפחתכם.
ובכל זאת, מצויות נקודות כלליות שכאשר מתקנים אותן, ניתן בהחלט לעצור את 'עגלת המשפחה' המדרדרת במדרון התלול. על אחת מנקודות אלו אתעכב עתה. בטוחני ששינוי בפרט זה מסוגל לחולל שינוי כללי לטובה.
בספרות היהודית קוראים לנקודה זו: "נתינה".
כידוע, היהדות מחשיבה מאוד את ההענקה, את עשיית החסד ונתינת העזרה לזולת. חברה בריאה ואיכותית נמדדת על פי מדד זה. ככל שהיא מייחסת חשיבות רבה יותר לתחום זה, הדבר מוכיח על מעלתה ושלמותה. כך הם פני הדברים גם בחייו של אדם בודד. ככל שהוא מתמסר יותר לעשיית חסד, הדבר מוכיח שנפשו זכה ומידות נפשו טהורות.
ניתן לקבוע, שהתחום בו החסד הינו דומיננטי ביותר, הוא תחום הנישואין. כאן ההענקה לזולת הינה חזות הכל. היא הקובעת את אופי המשפחה, את חינוך הילדים ואת המרקם העדין הנוצר בין הבעל לאשתו.
רבים טועים וסבורים שחיי הנישואין הם צעד להשגת נוחות, ליצירת חיים שלווים ואיכותיים יותר וכדומה. כל הדברים הללו נכונים ברובד המעשי, אולם אף שהדבר נשמע בלתי פופולרי, הגישה העקרונית הנכונה לחיי הנישואין היא שמתחתנים כדי לתת, להעניק ולהתמסר. אנו מדגישים לא-אחת שבמקורות היהדות כמעט ואין מדובר על זכויות הבעל וזכויות האישה. מדובר שם רבות על חובות הבעל כלפי אשתו ועל חובות האישה כלפי בעלה.
מובן מאליו שכאשר יש לבעל חובות כלפי אשתו, האישה נהנית ממילוי חובות אלו, אולם עקרונית המשפחה הינה חברה שכל אחד תורם בה כפי יכולתו וכפי החובות המוטלים עליו. זוהי המגמה הראשונית. הזוג נישא כדי להתקשר, להעניק, לתרום לזולת, לסייע לו ולהנעים את חייו.
המשברים בחיי הנישואין מתחילים כאשר כל צד מתחיל לתבוע מזולתו, כאשר הוא מתחיל 'למדוד' מה מגיע לו, ומה הוא אינו מקבל. באותה שעה גובר הניכור, והדברים עלולים להתפתח לכיוונים בלתי רצויים.
"הדשא של השכן נראה ירוק יותר", רק כאשר פוזלים לצדדים. כאשר עורכים השוואות למתרחש במשפחות אחרות, אין ספק שמגמה זו פוגעת בהרמוניה המשפחתית. לעומת זאת, כאשר המשפחה מהווה יחידה פנימית של חסד, הענקה ורצון אמיתי להיטיב - מעמיקה האהבה, ניכרת המסירות ואין פזילה לצדדים.
ובהקשר לשאלתך, מובן שאין אפשרות, לקבוע את מצבכם בתחום זה בלי להכירכם, אולם ניתן להציע עצה שהיא טובה תמיד:
אם אכן שניכם מעוניינים בכנות בהמשך הנישואין, נסו לפתוח דף חדש בתחום זה. בהחלטה אמיצה ומשותפת נסו לשנות את המגמה. נסו להעניק, לתת ולהתמסר. הפסיקו למדוד מי נותן יותר, הפסיקו לבחון מי אשם במצב עד כה. דף חדש פירושו דף ללא חשבונות, ללא הצל שמטיל העבר.
דף חדש פירושו עתיד. עתיד של נתינה, עתיד שהצד האחר הוא צד שלמענו אני חי, ובאושרו אני חפץ באמת. האושר של שני הצדדים ייצור הרמוניה, ייצור משפחה מלוכדת, שתזכה לאושר אמיתי במשך שנים רבות.
הנתינה וההענקה של בני הזוג האחד לרעהו בנויים על ההנחה ששוב אין הם שני אנשים נפרדים, אלא שניהם בונים מערכת אחת, הומוגנית ויציבה והנתינה ניתנת למען שניהם, למען הבית המשותף שהם בנו בצוותא.
עם נישואיהם הופכים בני הזוג ליחידה אחת לטוב ולמוטב, בתקופות שפע ובתקופות שפל. עליהם לעודד זה את זה, להיטיב זה עם זה, ולחשוב תמיד כיצד ניתן לחזק את התא המשפחתי, כדי שימשיך לתפקד כראוי, ויהפוך למרכז רוחני וגשמי בזעיר אנפין.
אם מתגלות בעיות שונות אצל אחד מבני הזוג, חשוב מאד שבן הזוג האחר לא יהיה אדיש כלפיהם, אלא ישתדל לחזק ולנחם, לעודד ולחשל. כדאי מאוד לא לבוא בטענות ולא ליצור אווירה, שבה שני צדדים יריבים עומדים זה מול זה משני צידי המתרס. להפך, כאשר לדוגמא הבעל נכשל, על אשתו לחוש שזהו גם כשלון אישי שלה. עליה לחשוב כיצד תוכל לחזק את חוט השדרה המשפחתי ואת בעלה.
לעתים חוסר יציבות והססנות בהתנהגות, בלימודים או בעבודה נובעים מחוסר בטחון עצמי או מחוסר תיאום ניתן לפתור בעיות רבות או לפחות להשתדל שלא יפריעו למהלך החיים. תמיד חשוב להמשיך לקוות לטוב, תמיד כדאי לנקוט באמצעים שיסייעו לבניית התא המשפחתי, ולא חלילה להפך. תמיד חשוב להיזהר מהרס תא הנישואין, שהרי בכך אנו הורסים את חיינו שלנו במו ידינו.
חשוב להזהר מאד בתחום זה. לעתים קרובות מתקבלות עצות אחיתופל מפי יועצי נישואין למיניהם. הללו אינם מכירים את קדושת חיי הנישואין היהודיים ואת מעלתם הגבוהה, ובקלות הם עלולים לייעץ עצות המגבירות את האגו, את התובענות ואת חוסר הויתור. עצות לפירוד זמני או מוחלט מתקבלות שם בקלות יתרה, והן, כמובן, רק מלבות את האש, ועלולות ליצור לעתים מצב בלתי הפיך.
עלינו להישמר מקו זה ולהשתדל שהבית, שבנינו בעמל כה רב ובמסירות אין קץ, ימשיך לעמוד על תילו, ויקרין מאורו לכל דורות העתיד.
שלח לחבר
נתקבלו 1 תגובות
פתיחת כל התגובות
🗨
  הוסף תגובה
אני מאד מסכימה עם העצה שניתנה לגבי שמירת קן המשפחה ומאחלת לכל המהססים לחשוב היטב על כל מילה בעצה זו.ולשמור על קן המשפחה. לפרק חלילה זה בקלות אבל צריל לחשוב שלבנות זה קשה אבל זה שווה את כל המאמץ.

נושאים ראשיים
הסידור הדיגיטלי
 • בריאות
 • תורה ויהדות
 • חרבות ברזל
 • פעילות ערכים
 • הטיפ היומי
 • זוגיות ומשפחה
  חינוך ילדים
 • שידוכים
 • אהבה
 • נישואין
 • פיתוח האישיות
 • פרשת השבוע
 • חגים ומועדים
 • נשים
 • השקפה ואמונה