יותם בן נועה שוהם בת מורן אלעד חיים בן אילה איתי בן אסתר בועז בן רונית ניב בן אמי טל בן חן נפתלי בן הדסה חנניה נעם בן שולמית נועם ראובן בן זהבה ניסים בן מרים רבקה ליאורה בן ג´ואנה חנה רום נרדי בן רותם שמואל מרדכי בן בלומה חיה שמואל חנוך בן זלדה עדיאל בת אילנה יוסף בן אושרה שילה בן תרצה עומר בן רקפת יוסף בן זויה איתי בן איטה דניאל בן רונית חיים ישראל בן אילה אליהו בן אורית ניר בן ארנה זיו בן יפית עילאי בן ליהי תומר בן יעל אמילי בת נרקיס תומר בן אורלי דוד אבידור בן יהודית אילון בן נחמה גל בן חווה גלי בת ראומה שלמה בן רות עמית בן רויטל נווה בן עדי מאיר בן דינה רן בן טליק אביב בן רונית אוריאן דוד בן עדי יאיר זכריה בן אורלי יונתן בן טוני אליעוז בן אילנה עידן בת דלית ינון בן רוזלין ורד יאיר חיים בן דגנית בניה בן אושרת אביחיל בן שרה נעמה בן ברוריה יותם בן נועה שוהם בת מורן אלעד חיים בן אילה איתי בן אסתר בועז בן רונית ניב בן אמי טל בן חן נפתלי בן הדסה חנניה נעם בן שולמית נועם ראובן בן זהבה ניסים בן מרים רבקה ליאורה בן ג´ואנה חנה רום נרדי בן רותם שמואל מרדכי בן בלומה חיה שמואל חנוך בן זלדה עדיאל בת אילנה יוסף בן אושרה שילה בן תרצה עומר בן רקפת יוסף בן זויה איתי בן איטה דניאל בן רונית חיים ישראל בן אילה אליהו בן אורית ניר בן ארנה זיו בן יפית עילאי בן ליהי תומר בן יעל אמילי בת נרקיס תומר בן אורלי דוד אבידור בן יהודית אילון בן נחמה גל בן חווה גלי בת ראומה שלמה בן רות עמית בן רויטל נווה בן עדי מאיר בן דינה רן בן טליק אביב בן רונית אוריאן דוד בן עדי יאיר זכריה בן אורלי יונתן בן טוני אליעוז בן אילנה עידן בת דלית ינון בן רוזלין ורד יאיר חיים בן דגנית בניה בן אושרת אביחיל בן שרה נעמה בן ברוריה
שמות לתפילה מלחמת חרבות ברזל
    ערכים - יהדות וסמינרים
  סניפי ערכים בארץ ובעולם סניפי ערכים בארץ ובעולם  
תרומות חרבות ברזל שידוכים אודותינו צור קשר שאלות ביהדות סדרות לוח אירועים תמונות מאמרים הרצאות דף הבית
שאלות דומות
צניעות
ערכים
אשת חיל
ערכים
הבדלים בין גברים לנשים
אהרן לוי
זוגיות מוצלחת
זאב גרינוולד
זיווג משמיים
זאב גרינוולד
הרצאות דומות
ואת עלית על כולנה
ימימה מזרחי
נשוי ומאושר
מיכאל לסרי
שלום בית - פרק 1
- ..
צביאלי בן צור
טיפים לאושר
מיכאל לסרי
נישואין לנצח כיצד ? א`
אהרן לוי
מאמרים בנושא
מהי אהבה?
ערכים
גברים ונשים - מצא את ההבדלים
דוד קליינר
כיצד ניתן לשמור על נישואין מאושרים?
ערכים
עוצמתה של מידת הכעס
ערכים
התפייסות
ערכים
מאמרים נוספים
מניעת חילוקי דעות בין בני זוג
השאלה
כיצד ניתן למנוע חילוקי דעות בין בני זוג?
x

אם נרשמת בעבר לחץ כאן להתחברות
אם עדיין לא נרשמת לחץ כאן להרשמה
שמור למועדפים שמור למועדפים
תשובה מאת זאב גרינוולד
חילוקי דעות מצויים בכל משפחה. אפילו בין אחים אוהבים קיימים חילוקי דעות. הסיבה לכך נעוצה ברצונו של הבורא לברוא כל אדם כיצירה עצמאית בעלת ייחוד משלה. השוני מקורו בנשמתו של כל אדם. טביעת האצבעות הייחודית אצל כל יצור אנושי היא אחד הביטויים של יחודיות נשמתו.

ההבדלים מחריפים במסגרת המשפחה, שבה מתווסף על השוני, ההבדל המהותי בין שני המינים - איש ואשה. ציפיותיהם אינן זהות, רצונותיהם שונים ושאיפותיהם חלוקות. למצב זה יש השפעה על התנהגותם ההדדית.

אחד הגורמים לבעיות בחיי הנישואין נובע מהעובדה שבני האדם נוטים לראות בגבר ובאשה שני יצורים כמעט זהים. כולנו מודעים היטב להבדלים הרבים המבדילים בין האופי הנשי לאופי הגברי, אולם איננו משכילים להבין עד כמה עמוקים ויסודיים הם הבדלים אלו. בני הזוג שונים זה מזה בצורת חשיבתם, בצרכיהם הנפשיים ובצורת התנהגותם. כאשר בני אדם אינם מבינים הבדלים אלו לעומקם, הם נוטים לנסות לתקשר עם בני זוגם על פי צורת ההתקשורת המקובלת עליהם בעצמם. הגבר נוטה לפרש את דברי רעייתו על פי עולם המושגים ואמות המידה הגבריות, בעוד שעל פי שפת הנשים כוונתה שונה לחלוטין. גם האשה טועה בנקודה זו, כאשר היא מנסה לפענח את התנהגותו של בעלה על פי הקוד הנשי. אם אנו לא מודעים להבדלים יסודיים אלו, אנו גורמים לחוסר הבנה יסודי בין בני הזוג.

הבעיה אינה נעוצה בעצם ההבדלים בין גברים לנשים. הבדלים אלו ביסודם מביאים ברכה גדולה. קשה לדמיין איך היו נראים חיי האדם עלי אדמות אלמלא הבדלים אלו. השוני בין האופי הגברי לאופי הנשי מותאם היטב לצרכי החיים. הבעיה אינה ההבדלים, אלא האופן שבו מתייחסת החברה להבדלים אלו. המודעות להבדלים שבין שני המינים ולצרכיהם השונים היא חצי הדרך למניעת חילוקי דעות במשפחה.

למרבית הפלא, הניגודים מביאים ברכה. ככל שבני הזוג ילמדו לקבל ולהעריך את בן זוגם השונה, הם יגיעו לצמיחה ולבגרות. השונות תיצור מציאות חדשה, מושלמת יותר, שבה תורם כל אחד את יחודו וביחד הם נעשים שותפים מלאים בתוך משפחתם ובתרומתם לתיקון העולם.

רבים סבורים שהם יודעים כיצד לנהל חיי נישואין: "מערכת היחסים בין אבי לאמי היא נפלאה, ולכן אני יכול להעתיק את דרך התנהגותם לחיי שלי". אכן, הורים המנהלים חיי משפחה תקינים, מהווים בית ספר טוב לילדיהם, אך לא בכל מקרה. על פי רוב הם גם לא לימדו את ילדיהם כיצד בונים את המערכת הזוגית, אלא הילדים ספגו זאת על פי התנהגותם. בנים להורים שהצליחו בנישואיהם, עלולים לעיתים להכנס לציפיות על פי המודל המוכר להם וליפול למשברים.

יש הטוענים להיפך: "הורי לא הסתדרו זה עם זה, ולכן אני יודע ממה להימנע". גם גישה זו לא הוכיחה את עצמה אצל זוגות רבים.

לעתים סבורים בני הזוג שהם בעלי הבנה בכוחות הנפש של האדם, מכיון שהם מצליחים מאד במערכת יחסים עם חברים. אך למעשה, עצם העובדה שאני מסתדר עם סביבתי ולא עם בן זוגי, מוכיחה שכאן הנושא שונה. מי ששואב את כוחו מגישה של חברות, אינו מבין כלל כיצד צועדים במערכת הנישואין המפותלת, ואינו יודע שהיא שונה לחלוטין מיחסי החברה.

בורא העולם יצר את עולמו במצב של חסר, כדי שבני האדם ישלימו אותו. מעולם לא אכלנו תבשיל שנהיה טעים מעצמו בדרך מקרה, לאחר שהתבלינים נפלו לתוכו באקראי. כמו כן, לא ראינו גינה יפה שהתפתחה מעצמה, ללא שטיפחוה וניכשו את עשבי הבר שבה. גם משפחה לא תיבנה מאליה ללא השקעה.

כאשר יש לבני הזוג מטרה משותפת ללא כל כוונה צדדית נסתרת, לא יעמוד שום מכשול בדרכם. גם אם יתגלעו ביניהם חילוקי דעות, תהווה המטרה המשותפת גורם מלכד.

לבני משפחה יש לרוב אחדות פנימית וטבעית. חיי המשפחה הם השורש שממנו יונק האדם את חיותו. בני זוג שנישאו מתוך רצון לבנות בית משותף, ימצאו דרך כיצד לפתור בעיות ומריבות, כי השיתוף הפוטנציאלי שביניהם רב על הפירוד. לעומת זאת, אם המסגרת המשותפת אינה אלא אמצעי להפקת תועלת אישית, קיים חשש כבד שהשותפות תתפרק או שהמשך קיומה יהיה מלווה בסיוט מתמשך.
שלח לחבר
עדיין לא נתקבלו תגובות
🗨
  הוסף תגובה
נושאים ראשיים
הסידור הדיגיטלי
 • בריאות
 • תורה ויהדות
 • חרבות ברזל
 • פעילות ערכים
 • הטיפ היומי
 • זוגיות ומשפחה
  חינוך ילדים
 • שידוכים
 • אהבה
 • נישואין
 • פיתוח האישיות
 • פרשת השבוע
 • חגים ומועדים
 • נשים
 • השקפה ואמונה