עידו יעקב בן טירנה אור לוי נעם בן שרון יהלי בן בן הדס ישועה ירין בן לינור אלישע יהודה בן רותי ידידיה בן ברכה ניר בן לימור תאיר בן שושנה יצחק בן דליה גל בן חדווה אסף מאיר בן רונית אוראל בן אורית שלמה בן מרסיל אורציון בן אוסנת אביתר בן נטלי יואב בן יפעה חיים ישראל בן אילה איתמר בן יעל אביהו בן ענת רותם בן אדווה אביחי בן אילה עמית אברהם בן דבורה עקיבא צדוק משה בן לאה אליה אליהו בן בת שבע אביאל בן רחל אדיר בן חווה דוד בן יוליה דביר בן דניאלה נועם בן עליזה מקב רבינוב עמיחי בן סיגלית רחל שילה בן איילת דוואל בן יואלית צוריאל שמחה בן אסתר ניקי בן יוליה ידידיה בן חווה משה בן ציפורה גילי בת אורנה ליזה מתניה בן צופית רועי בן לימור לותן בן חבצלת שמואל בן שרה בנימין בן עינב עידן בן דנה נירה בן נדיה שקד שמעון בן אורנה נועה בת סיגל יוסף יצחק בן רחל אביב חגי בן רונית רינת עידו יעקב בן טירנה אור לוי נעם בן שרון יהלי בן בן הדס ישועה ירין בן לינור אלישע יהודה בן רותי ידידיה בן ברכה ניר בן לימור תאיר בן שושנה יצחק בן דליה גל בן חדווה אסף מאיר בן רונית אוראל בן אורית שלמה בן מרסיל אורציון בן אוסנת אביתר בן נטלי יואב בן יפעה חיים ישראל בן אילה איתמר בן יעל אביהו בן ענת רותם בן אדווה אביחי בן אילה עמית אברהם בן דבורה עקיבא צדוק משה בן לאה אליה אליהו בן בת שבע אביאל בן רחל אדיר בן חווה דוד בן יוליה דביר בן דניאלה נועם בן עליזה מקב רבינוב עמיחי בן סיגלית רחל שילה בן איילת דוואל בן יואלית צוריאל שמחה בן אסתר ניקי בן יוליה ידידיה בן חווה משה בן ציפורה גילי בת אורנה ליזה מתניה בן צופית רועי בן לימור לותן בן חבצלת שמואל בן שרה בנימין בן עינב עידן בן דנה נירה בן נדיה שקד שמעון בן אורנה נועה בת סיגל יוסף יצחק בן רחל אביב חגי בן רונית רינת
שמות לתפילה מלחמת חרבות ברזל
    ערכים - יהדות וסמינרים
  סניפי ערכים בארץ ובעולם סניפי ערכים בארץ ובעולם  
תרומות חרבות ברזל שידוכים אודותינו צור קשר שאלות ביהדות סדרות לוח אירועים תמונות מאמרים הרצאות דף הבית
שאלות דומות
הסימנים המבשרים על בואה של הגאולה
ערכים
חזון אחרית הימים
זאב גרינוולד
גורל ירושלים באחרית הימים
ערכים
הצפיה לגאולה
זאב גרינוולד
חזון אחרית הימים
ערכים
סימני הגאולה
השאלה

מה הם הסימנים שיופיעו לפני גאולתו של העם?


x

אם נרשמת בעבר לחץ כאן להתחברות
אם עדיין לא נרשמת לחץ כאן להרשמה
שמור למועדפים שמור למועדפים
תשובה מאת זאב גרינוולד

סימני התקופה שלפני הגאולה מופיעים בתלמוד (סוטה מ"ט ב'). נציג תחילה את לשון המשנה ככתבה, ולאחר מכן ננסה לבחון את האקטואליה שלה בימינו:

"בעקבות משיח: חוצפא יסגא, והיוקר יאמיר, הגפן תתן פריה והיין ביוקר. מלכות תיהפך למינות – ואין תוכחת. בית ועד יהיה לזנות, והגליל ייחרב, והגולן יישום, ואנשי הגבול יסובבו מעיר לעיר ולא יחוננו, וחכמת סופרים תסרח, ויראי חטא יימאסו, והאמת תהיה נעדרת. נערים פני זקנים ילבינו, זקנים יעמדו בפני קטנים, בן מנוול אב, בת קמה באמה, כלה בחמותה. אויבי איש אנשי ביתו. פני הדור כפני הכלב... בן אינו מתבייש מאביו... ועל מה יש לנו להשען – על אבינו שבשמים!"

חוליי החברה המוצגים במשנה מקיפים את כל תחומי החיים – מהכלל אל הפרט, מהדברים המפורסמים והידועים ביותר עד לדברים האינטימיים והרגישים ביותר. נסביר את הדברים לפי סידרם:

"חוצפא יסגא" – החוצפה, עזות המצח, "יסגא" – תתרומם ותורגש בראש כל חוצות. הנימוס והערכים יאבדו את ערכם בעיני הבריות. לעומת זאת, האדם החצוף והדורסן יהפוך לסמל ההצלחה.

"היוקר יאמיר" – יווצר מצב כלכלי פרדוקסלי. מחד גיסא, מוצרי היסוד יהיו בשפע. למדינות העולם יהיו משאבים רבים, ועל כן סביר היה להניח שמחיר המוצרים יהיה יציב ומאוזן. כיום ישנן הערכות שהעולם מייצר באופן תמידי מזון עבור עשרה מיליארד בני אדם, הרבה יותר מכל יושבי כדור הארץ. אך למרות זאת, "היוקר יאמיר" – במקומות רבים בעולם האינפלציה דוהרת ובמקומות אחרים היא מאיימת ממש. קיימת אבטלה גורפת ומצב של תוהו ובוהו שורר בתחום הכלכלי.

"הגפן תתן פריה" – הגפן הפכה לסמל. לא זו בלבד שיהיו מוצרים נחוצים בכמות מספקת, אלא שאף היין, הנחשב למותרות, יהיה בשפע. ולמרות כל זאת. "והיין ביוקר" – האדם מצפה שמחירי היין ירדו, אך האינפלציה ויוקר המחיה אינם פוסחים גם על מחירו של היין, אף שהוא מצוי בשפע כה רב.

"מלכות תהפך למינות" – המלכות, השליטה, נתונה בידי אנשים שאינם מאמינים בה'. מינות משמעותה כפירה. השליטים בתקופה החדשה הינם אנשים שנדמה להם שהם, ורק הם, מהווים את מרכז היקום.

'ברוני התקשורת', האלילים החדשים של זמננו, הם הקובעים את 'סדר היום' העולמי. ברצונם – תיפתח מלחמה, ובלחצם – יתחילו גישושי שלום. כל קריין המחזיק בידו מיקרופון, יכול להפוך לאימת השלטון. כדי להשתלב בקבוצה השלטת צריך מעט מרפקים, שליטה בעיתון וברשתות – והאדם הופך לכל יכול...

"ואין תוכחת" – הביקורת הציבורית ההוגנת נעלמה מן האופק. אם את העיתונות, 'כלב השמירה' של הדמוקרטיה, כותב קומץ של אינטרסנטים, מי יוכל לעמוד בשער ולהוכיח את מעוותי הדרך? אותה קבוצת אנשים שעמדה בעבר בפרץ, וללא מורא הטיחה את האמת בפני השליט ובפני הציבור, הצטיינה בנקיון כפיים, והתנהגותה היתה ללא משוא פנים, ללא מקח שוחד וללא אינטרסים פוליטיים או כלכליים - נעלמה מן האופק ואנשיה האמיצים היו לנחלת העבר.

"בית ועד יהיה לזנות" – מעולם לא מיסדו את הפריצות, כפי שהיא ממוסדת כיום. העולם המערבי כולו פרוץ. הלבוש שנחשב במשך דורות לסמל המכובדות, איבד את ערכו. מה שהיה מוגדר בעבר כתועבה, נחשב כיום לנאור ולחלק אינטגרלי מהדברים החשובים ביותר שהאדם המודרני חייב לדעת ולראות...

תחת הכותרת 'אמנות מודרנית', ניתן כיום להציג את האשפה הדוחה ביותר, ואף להגדיר אותה כ'אמנות'. כך הם פני הדברים בספרות, במדיה לגווניה ובכל תחום שהאדם נתקל בו.

"והגליל יחרב והגולן יישום" – אם ח"ו תפתח מלחמה מהצפון, עלול הגליל להחרב, והגולן יהפך לשממה. ואמנם, תופעות אלו נראו במלחמות השונות שכוונו נגד תושבי צפון הארץ.

"ואנשי הגבול יסובבו מעיר לעיר ולא יחוננו" – מאימת המלחמה ייאלצו התושבים הגרים סמוך לגבול לברוח לתוך הארץ. אולם מחמת הלחץ והפחד מפני הבאות הם לא ידעו להיכן לפנות והם ינדדו מעיר לעיר.

"וחכמת הסופרים תסרח" – אנשים חכמים לא יתפסו מקום מכובד. איש לא יתעניין בחכמתם. אנשים יפסיקו להעריך אדם חכם, אלא אם כן יוכל לקדם אותם מבחינה כלכלית, פוליטית וכדו'. היחס לחוכמה יהיה: "מוכנים אנו לשמוע דבר חוכמה, רק אם נוכל להפוך אותו לנזיל..."

"ויראי חטא יימאסו, והאמת תהיה נעדרת" – נעדרת מלשון עדרים – קבוצות, וכמובן גם מלשון נעדר, חסר. האמת נעשית "עדרים עדרים והולכת לה" (סנהדרין צ"ז).

צו האופנה קובע כי "כל אחד והאמת שלו". חשיבה זו גורמת לכך שהאמת האובייקטיבית תהיה נעדרת! אלפי אמיתות מדומות מערערות את חוסנה הפנימי של החברה ומביאות לקריסתה.

בעיה זו יוצרת מצוקה אמיתית בחברה בת זמננו. מי שמחפש צדק, מבקש אמת או טוהר, ייאלץ לנדוד למרחקים, כמו עדר הנודד ממקום למקום. הוא ימצא מעט אמת פה, יעבור למקום אחר וימשיך לחפש. השלמות, שהיא המכלול של כל המעלות והאמיתות, תיעלם.

"נערים פני זקנים ילבינו, זקנים יעמדו לפני קטנים" – אם החברה אינה מטפחת את הערכים היסודיים והבסיסיים ביותר, התוצאות אינן מאחרות לבוא! נער יבייש זקן, יצחק לו ויבזה אותו. זקנים יעמדו בפני קטנים – אלו הם מעשים שבכל יום, ישיש עולה לאוטובוס וממשיך לעמוד כאשר קטין יושב מולו ולא חושב לפנות לו מקום!

הפרט המאפיין את התופעה הוא שהעזות תגדל לממדים שלא היו ידועים עד כה. בדורות קודמים התייחסו כולם בדרך ארץ ובכבוד כלפי זקני העם וחכמיו. לעומת זאת, נפרצו כיום כל הגדרים והסייגים. הרס המסגרות המקובלות והמקודשות מדורי דורות, הפך לדבר שכיח ומובן מאליו. החוצפה, העזות וההתמרדות גברו בדורנו ללא גבול. כל מי שהוא חצוף ועז פנים יותר מחברו, נעשה ראש.

"בן מנוול אב, בת קמה באמה, כלה בחמותה" – לפני מספר שנים עדיין ניסו להסתיר את המשבר בחינוך. ניסו לחפות על ההרס שנוצר כתוצאה מאובדן הסמכות של האב והאם, דיברו על ה'חינניות' הקיימת ב'חברות' שנוצרה בין ההורים לילדיהם. אולם כיום להורים אין זכות להביע את דעתם, האלימות בבתי הספר הפכה למכת מדינה, והמורים עוסקים במגננה מפני התלמידים.

"אויבי איש אנשי ביתו" – הולכות ונעלמות המסגרות המשפחתיות האמינות, החמות, המעניקות לאדם ביטחון עצמי ושמחה, הבונות היררכיה במשפחה ויוצרות אי של שקט ושלווה בתוככי ים החיים הסוער שבחוץ. זאת ועוד, מעולם לא היה הקף כה נרחב ומזעזע של 'פרוק משפחות מרצון', כפי שהוא קיים כיום!

מציאות קשה זו נותנת אותותיה בילדים. לא פלא הוא שבמצב זה מלבינות שערות ראשו של האב בטרם עת בגלל הבן ה'יקיר' שלו. "והבת קמה באמה" – אין סמכות במשפחה, אין כבוד להורים, אין חינוך. "אבי לא יקבע לי מה אעשה, אמי לא תאמר לי לאן אני 'אצא' ומתי". "ההורים לא יכתיבו לי היכן ללמוד", שיביאו כסף, והרבה...

"פני הדור – כפני הכלב" – המנהיגים המופיעים על המרקעים, אלו שאמורים 'להוביל' את האומה, נוהגים כמנהג הכלב. דרכו של הכלב להלך מספר צעדים לפני אדונו, לעשות עצמו כמוביל וכמנהיג, אולם בפועל הוא מתבונן כל העת לאחור, במטרה לוודא שהוא אכן הולך ב'תלם'... 'מנהיג' הלומד לכלכל את צעדיו לפי סקרי דעת קהל מזדמנים, חסר לו 'עמוד שדרה' קבוע ויציב. אין לו די אומץ או די יושר לשרטט את האסטרטגיה שלו בלי תמיכת 'גיבוי' מאסיבית של סקרי סוף השבוע. המנהיגים אינם נבחרים לפי כישוריהם, אלא לפי מצבם בסקרים.

לאחר תאור מפורט זה מסכמת המשנה:

"ועל מה יש לנו להשען? על אבינו שבשמים" – האדם, בראותו את המתחולל מבית ומחוץ, חפץ לחזור לטוב, לטוהר, לשלווה ולאמת. חפץ הוא להיצמד לערכים, ליציבות, לשלום, למסגרת משפחתית תקינה, לחכמה, לחינוך, לסדר ולאחריות. באותה שעה הוא מבין, כי האפשרות היחידה העומדת לפניו היא התקרבות לאבינו שבשמים! הוא, ורק הוא, יוכל להוות עבור האדם קרש הצלה בפני הגלים השוצפים. ואמנם, בסופו של התהליך יגיע האדם למסקנה שאין לו בעולם גורם כלשהו שהוא יכול לסמוך עליו מלבד – אבינו שבשמים.


שלח לחבר
עדיין לא נתקבלו תגובות
🗨
  הוסף תגובה
נושאים ראשיים
הסידור הדיגיטלי
 • בריאות
 • תורה ויהדות
 • חרבות ברזל
 • פעילות ערכים
 • הטיפ היומי
 • זוגיות ומשפחה
 • פיתוח האישיות
 • פרשת השבוע
 • חגים ומועדים
 • נשים
 • השקפה ואמונה
  משל ונמשל
 • אמונה ובטחון
 • החיים לאחר המוות
 • בין ישראל לעמים
 • תפילה
 • מדע ויהדות
 • מיסטיקה וקבלה
 • זהות יהודית
 • דת ומדינה
 • יהדות וחברה
 • בית המקדש וגאולה
 • בחירה חופשית