רז בת מיכל אור שרגא בן ליאת יוחאי בן עליזה איתן מנחם בן דבורה דניאל בן אילנה דוואל בן יואלית נריה בן זהבה אבישי בן מיקי אוהד בן דבורה דבי תום בן מגי עומר בן רבקה שחר בן מלכה אופיר בן עדנה דניאלה בת מרים שמואל חנוך בן זלדה נדב ישראל בן לצי ליאם בן ענת גבע בן זיוה דביר בן חגית אלחנן בן לבנת ינון בן אפרת חן יוסף בן תמרה חן חזקיה בן שירלי אביתר בן גליה (דוד) אביב בן פליאה אסף בן יוכי יוכבד אביב בת דורון אבידן מנחם בן שושנה נסכא דניאל בן רונית נילי בת דפנה ישי בן נורית חן בת שלומית בן בן נתיבה עמית בן יוכי יוכבד עידו בן חיה שחר בן אסתר נעמה בן ברוריה יונתן בן גאולה אוהד בן אסתר יובל בן יעל רועי שלום בן נעמה ליאל הושע בן מרים אביבה אדריאן בת ג`ולייט נועם בן טובה גל בן איריס מתן בן רינת יצחק בן גילה מיכאל ליאון בן אסתר עומר בן טלי ג`ניה בן ילנה רז בת מיכל אור שרגא בן ליאת יוחאי בן עליזה איתן מנחם בן דבורה דניאל בן אילנה דוואל בן יואלית נריה בן זהבה אבישי בן מיקי אוהד בן דבורה דבי תום בן מגי עומר בן רבקה שחר בן מלכה אופיר בן עדנה דניאלה בת מרים שמואל חנוך בן זלדה נדב ישראל בן לצי ליאם בן ענת גבע בן זיוה דביר בן חגית אלחנן בן לבנת ינון בן אפרת חן יוסף בן תמרה חן חזקיה בן שירלי אביתר בן גליה (דוד) אביב בן פליאה אסף בן יוכי יוכבד אביב בת דורון אבידן מנחם בן שושנה נסכא דניאל בן רונית נילי בת דפנה ישי בן נורית חן בת שלומית בן בן נתיבה עמית בן יוכי יוכבד עידו בן חיה שחר בן אסתר נעמה בן ברוריה יונתן בן גאולה אוהד בן אסתר יובל בן יעל רועי שלום בן נעמה ליאל הושע בן מרים אביבה אדריאן בת ג`ולייט נועם בן טובה גל בן איריס מתן בן רינת יצחק בן גילה מיכאל ליאון בן אסתר עומר בן טלי ג`ניה בן ילנה
שמות לתפילה מלחמת חרבות ברזל
    ערכים - יהדות וסמינרים
  סניפי ערכים בארץ ובעולם סניפי ערכים בארץ ובעולם  
תרומות חרבות ברזל שידוכים אודותינו צור קשר שאלות ביהדות סדרות לוח אירועים תמונות מאמרים הרצאות דף הבית
שאלות דומות
צניעות
ערכים
אשת חיל
ערכים
הבדלים בין גברים לנשים
אהרן לוי
זוגיות מוצלחת
זאב גרינוולד
זיווג משמיים
זאב גרינוולד
הרצאות דומות
ואת עלית על כולנה
ימימה מזרחי
נשוי ומאושר
מיכאל לסרי
שלום בית - פרק 1
- ..
צביאלי בן צור
טיפים לאושר
מיכאל לסרי
נישואין לנצח כיצד ? א`
אהרן לוי
מאמרים בנושא
מהי אהבה?
ערכים
גברים ונשים - מצא את ההבדלים
דוד קליינר
כיצד ניתן לשמור על נישואין מאושרים?
ערכים
עוצמתה של מידת הכעס
ערכים
התפייסות
ערכים
מאמרים נוספים
תרומת הנישואין לאדם
השאלה
מהי התרומה של הנישואין לאדם?
x

אם נרשמת בעבר לחץ כאן להתחברות
אם עדיין לא נרשמת לחץ כאן להרשמה
שמור למועדפים שמור למועדפים
תשובה מאת ערכים
הנישואין מיטיבים עם האדם בכל תחומי החיים. אם נתבונן במכלול הבעיות הנפתרות על ידי הנישואין, לא זו בלבד שנראה בבירור את יד ה', אלא גם לא נוכל להגדירם אחרת מאשר "נס". חיי האדם מתנהלים בשלושה מישורים: פיזי, רגשי ורוחני. בכל אחד ממישורים אלו, הנישואין תורמים תרומה חיונית.
השפעת הנישואין והקמת בית משותף גלויה ביותר לעין במישור הפיזי. ראשית, הנישואין פותרים את בעיית קיומו של המין האנושי. העמדת צאצאים לבדה אינה מבטיחה קיום זה, שכן, יצור אנושי זקוק לטיפול חם, מורכב ומתוחכם בשנות התפתחותו, כדי שיגדל באופן יעיל. לאורך שני העשורים הראשונים של חייו דרושות לצעיר תשומת לב ללא גבול, סביבה רוויית אהבה, חום אנושי והדרכה חינוכית מתמדת. אין מסגרת, מלבד מסגרת הנישואין, המסוגלת לספק צרכים אלו כראוי. הדרך היחידה להבטחת התפתחותם של ילדים בריאים בגופם ובנפשם, היא גידולם בתוככי יחידה משפחתית, הבנויה מאב ואם, המקדישים את כישוריהם המיוחדים ואת תכונות נפשם הסגוליות לחינוך ילדיהם. ראיה חותכת לכך היא מסכת הבעיות הרגשיות והחברתיות המתעוררות אצל ילדים שגדלו, לדאבון לב, במשפחות הרוסות.
הבעיה השניה במישור הפיזי, שחיי הנישואין מהווים לה פתרון, היא תחום הדחפים של האדם. הדחף המיני מטריד את האדם ואינו נותן לו מנוח. הנישואין משחררים את האדם מהתעסקות מופרזת בתחום זה, ומאפשרים לו להתמסר להשגתן של מטרות חייו האמיתיות.
אולם, לא רק במישור הפיזי חיוניים הנישואין לאדם. גם במישור הרגשי הם תורמים את תרומתם. האדם מטבעו הוא יצור חברתי ואינו מסוגל לחיות בדד. חיי בדידות, ללא חברות עם הזולת, יגרמו לו סבל רב, אשר ימנע ממנו למצות את מלוא יכולתו. הנישואין מעניקים לאדם חברה נעימה ומשחררים אותו מבדידות. בנוסף לכך, הם מאפשרים את התהוותו ואת קיומו הממושך של הקשר הרגשי העמוק ביותר הקיים בין בני אנוש – קשר האהבה בין איש לאשתו.
תרומתם של הנישואין מבחינה פיזית ורגשית לחיים תקינים רבה היא, אולם מן הראוי להדגיש, שהתרומה במישור הרוחני היא התרומה העיקרית.
חיים יהודיים אמיתיים לא ייתכנו ללא נישואין. זאת מכיוון שכמעט שלא ניתן להעביר בצורה מושלמת את ערכי התורה לדורות הבאים ללא חינוך הנובע מתוך התא המשפחתי היהודי.
האדם נברא כדי לעבוד את ה' ולהנות מזיו שכינתו. בחתירתו להשגת מטרות אלו הוא מגשים את מטרת בריאתו וזוכה לשכר נצחי בעולם הבא. הצלחה אנושית, במובנה האמיתי, היא הגשמת מטרות אלו.
אולם בדרכה של הצלחה זו ניצב מכשול - יצר הרע שבאדם. יצר זה דוחף את האדם להתרכז במילוי מאווייו הגשמיים וברכישת כבוד ומעמד בחברה. ניתן להגדיר זאת במשפט הבא: היצר דואג לכך שהאדם ישרת את עצמו במקום לעבוד את קונו. אדם שאינו מצליח להתמודד כיאות עם דחפים פנימיים אלו, יסטה בהדרגה מהיעדים האמיתיים שלהגשמתם הוא נברא, ויתרכז במישור האנוכי בלבד. היצר הרע מהווה מלכודת המונעת מהאדם להשיג את הטוב ואת האושר שהקב"ה מבקש להעניק לו. מאליו מובן, כי הנישואין, שכאמור, הם אמצעי הצלה ממלכודת זו, הם מתנה גדולה שניתנה ממרומים לאדם. הנישואין מאפשרים לאדם להתגבר על נטייתו הטבעית להתרכז בעצמו. הם מאפשרים לו להסיט את מוקד התעניינותו מהאנוכיות לכיוון אהבת הזולת. מלבד העובדה שהנישואין מנתבים את הדחפים מאפיק של מילוי תענוגות עצמיים לאפיק של נתינה והענקה לזולת, היצר הופך לכלי ביטוי של אהבה ושל השכנת שלום, ולאמצעי של הענקת חיים לדור חדש.
זאת ועוד, הנישואין מסייעים לאדם לחדול מעיסוק מתמיד בצורכי עצמו ומחייבים אותו לדאוג לצורכי אשתו וילדיו. בה במידה שהאדם לומר להתעניין בצורכי הזולת, כך הולכות ונחלשות אצלו תאוות הבצע ורדיפת הכבוד והכח. מעתה, הזולת הוא זה שתופס את מקומו של ה"אני" במרכז אישיותו של האדם, ושינוי זה מהווה מפתח לצמיחה רוחנית ולהשתלמות הדדית של הבעל ואשתו יחדיו.
שלח לחבר
עדיין לא נתקבלו תגובות
🗨
  הוסף תגובה
נושאים ראשיים
הסידור הדיגיטלי
 • בריאות
 • תורה ויהדות
 • חרבות ברזל
 • פעילות ערכים
 • הטיפ היומי
 • זוגיות ומשפחה
  חינוך ילדים
 • שידוכים
 • אהבה
 • נישואין
 • פיתוח האישיות
 • פרשת השבוע
 • חגים ומועדים
 • נשים
 • השקפה ואמונה