חג הפסח תשפד
    ערכים - יהדות וסמינרים
  סניפי ערכים בארץ ובעולם סניפי ערכים בארץ ובעולם  
תרומות חרבות ברזל שידוכים אודותינו צור קשר שאלות ביהדות סדרות לוח אירועים תמונות מאמרים הרצאות דף הבית
שאלות דומות
צניעות
ערכים
אשת חיל
ערכים
הבדלים בין גברים לנשים
אהרן לוי
זוגיות מוצלחת
זאב גרינוולד
זיווג משמיים
זאב גרינוולד
הרצאות דומות
ואת עלית על כולנה
ימימה מזרחי
נשוי ומאושר
מיכאל לסרי
שלום בית - פרק 1
- ..
צביאלי בן צור
טיפים לאושר
מיכאל לסרי
נישואין לנצח כיצד ? א`
אהרן לוי
מאמרים בנושא
מהי אהבה?
ערכים
גברים ונשים - מצא את ההבדלים
דוד קליינר
כיצד ניתן לשמור על נישואין מאושרים?
ערכים
עוצמתה של מידת הכעס
ערכים
התפייסות
ערכים
מאמרים נוספים
ציפיות הבעל מאשתו
השאלה
מה מצפה הבעל מאשתו?
x

אם נרשמת בעבר לחץ כאן להתחברות
אם עדיין לא נרשמת לחץ כאן להרשמה
שמור למועדפים שמור למועדפים
תשובה מאת ערכים
הנישואין משמשים ליצירת קשר תמידי, קבוע ובלעדי בין גבר לאשה. גם אם נראה שקשר הנישואין המאחד שני אנשים לתקופה ארוכה הוא מובן מאליו, אין הדבר נכון. אחד הדחפים החזקים שיש לאדם הוא לחיות חיי חופש וחירות ולהיות משוחרר מכבילה לגורם נוסף. למרות זאת, החברה האנושית כולה, על גזעיה השונים ותרבויותיה המגוונות, ממסגרת את עצמה במסגרת הנישואין, מסגרת שבה האדם מאבד במודע את חירותו האישית למרבית שנות חייו. הוא משעבד וכובל את עצמו לטובת המשפחה, לרעייתו ולילדיו.
מדוע מכניס האדם את עצמו למסגרת הנישואין?
למעשה, הבורא מאלץ את האדם לקשור קשר עם בת-זוג. הקב''ה יצר תחושת נעימות בנפשו של האדם, בעת הימצאו במחיצת אדם קרוב. הדבר המצמיד יותר את בני-הזוג הוא התחושה של מועקת הבדידות. כאשר שואלים אדם מדוע אתה נשוי? הוא משיב שמעבר לציוויה של התורה להינשא, יש לנו ילדים משותפים, דירה משותפת, התרגלתי. החברה אינה מקבלת בצורה חיובית את הגירושין. על פי רוב, אדם הוא נשוי לא משום שהוא רוצה להיות נשוי, אלא משום שהוא חושש לחיות לבד.
בנוסף, קיימים צרכים אישיים שרק הזולת יכול למלאם. צרכים אלו שולבו באישיותם של הגבר והאשה, כדי שיתמידו בקשר ביניהם, קשר אשר ייצור מהם חטיבה אחת. בין הצרכים נוכל למצוא צרכים אישיים שיש לכל בן אנוש, וצרכים המוגדרים כצרכים גבריים או נשיים.
הצורך החזק ביותר שהבעל שואף לקבל מרעייתו הוא שתהיה שבעת-רצון ממנו ותיהנה מעשייתו למענה. צורך זה הוא כה חשוב לו, עד שאם היא אינה מגיבה בהתאם לציפיותיו, הוא פונה אליה ומבקש ממנה לא אחת: ''תגידי שטוב לך, תאמרי שאת נהנית, תביעי שביעות רצון, שאבין ממך שלא היית יכולה לחיות בלעדי". והיא מתבוננת בו בפנים מלאות תמיהה, ואינה מבינה מה הוא רוצה ממנה.
במקביל, הבעל חש אי רגיעה, כאשר אשתו נראית כמצויה במועקה ומביעה חוסר שביעות רצון ממנו, מעצמה, מעבודתה, ממזג האוויר או מכל דבר אחר.
אשה הרוצה לגרום לבעלה נעימות בחיי המשפחה, שיאהב אותה וירצה לשהות בקרבתה, כדאי לה מאוד, בנוסף לסיפורי מצוקתה, לספר לו גם כמה טוב לה בקרבתו, ועד כמה הקשר שביניהם משמח אותה. אמירות אלו תגרומנה לו להשקיע יתר חשיבה, כיצד להשקיע בדברים שיגרמו לה לשמוח ולהנות.
בנקודה זו אנו מבחינים באחד הקשיים הרגשיים הגדולים של המשפחה. כאמור, הצורך של הבעל הוא לשמוע מאשתו שטוב לה, אך לעומת זאת, הצורך הנשי החזק ביותר שיש לאשה מבעלה הוא הסכמה עם קשייה. אנו מזהים באופן ברור שהאשה מספרת לבעלה על קשייה ועל כאביה הרבה יותר מאשר הבעל מספר לה על כאביו. היא מתארת בצורה רגשית את עייפותה, היא משקפת בצורה רגשנית מאד את קשייה בטיפול בילדים, מספרת על המאמץ שהיה עליה להשקיע בבישול, מתארת את הקור הנורא שתקף אותה. אם הבעל מגלה חמלה והשתתפות במצוקתה של רעייתו, היא חשה שהוא קשור אליה. בכך היא נותנת ביטוי לצורך הנשי המקשר ביותר את האשה לבעלה.
מפאת המצאותם של שני גורמים אלו, שבאופן מסויים קיימת סתירה ביניהם, חשוב שהאדם ינתב את דרכו ביניהם באופן שהקשר היציב עם אשתו ישמר ויתחזק.
שלח לחבר
עדיין לא נתקבלו תגובות
🗨
  הוסף תגובה
נושאים ראשיים
הסידור הדיגיטלי
 • בריאות
 • תורה ויהדות
 • חרבות ברזל
 • פעילות ערכים
 • הטיפ היומי
 • זוגיות ומשפחה
  חינוך ילדים
 • שידוכים
 • אהבה
 • נישואין
 • פיתוח האישיות
 • פרשת השבוע
 • חגים ומועדים
 • נשים
 • השקפה ואמונה