אריאל יהודה בן רוית הדר בת גליה אלרואי חיים בן חנה ילנה בת אירנה אביב בן סמדר שוהם משה בן מרטין אסתר איתמר אדרי עידן יוסף בן אתי אסתר נרי שמעון בן מיכל נגה בת שרית אלירן בן מרינה אביהו בן ענת שלום אבשלום בן אביגיל עוראד בן דניאלה שני בת רחל מיכל יונתן ראיין בן לידיה יונתן שמעון בן עליזה בינה אוראל בן איריס הראל בן צפורה איזבלה בת נטלי עמית יצחק בן לימור אדיר בן רבקה יהונתן בן רחל דביר בן דניאלה פלג פנחס בן יפה מאיר בן דינה דניאל נחמן בן שירן דנה אסתר בת רמית אבי יעקב בן ליסה נועה בת עדי אילנה בת ססיליה אלישיב בן גילת יונתן שמעון בן עליזה בינה יעקב יוסף בן רוד ה גלה סיוון שמחה בת אוסנת אופיר בן עדנה חגי בן אוריאנה אהרון שמואל בן אילה שי בת שירי ידידיה בן עובדיה איל בן חיה גאולה רפאל בן בינה שמריהו בן שרה מקסים בן אירנה אוראל מרדכי בן סימה יוסף חיים בן זיוה עוז בן יפה דוד בן חוה ענבר היימן בת יפעת ליאור בן שרית אריאל יהודה בן רוית הדר בת גליה אלרואי חיים בן חנה ילנה בת אירנה אביב בן סמדר שוהם משה בן מרטין אסתר איתמר אדרי עידן יוסף בן אתי אסתר נרי שמעון בן מיכל נגה בת שרית אלירן בן מרינה אביהו בן ענת שלום אבשלום בן אביגיל עוראד בן דניאלה שני בת רחל מיכל יונתן ראיין בן לידיה יונתן שמעון בן עליזה בינה אוראל בן איריס הראל בן צפורה איזבלה בת נטלי עמית יצחק בן לימור אדיר בן רבקה יהונתן בן רחל דביר בן דניאלה פלג פנחס בן יפה מאיר בן דינה דניאל נחמן בן שירן דנה אסתר בת רמית אבי יעקב בן ליסה נועה בת עדי אילנה בת ססיליה אלישיב בן גילת יונתן שמעון בן עליזה בינה יעקב יוסף בן רוד ה גלה סיוון שמחה בת אוסנת אופיר בן עדנה חגי בן אוריאנה אהרון שמואל בן אילה שי בת שירי ידידיה בן עובדיה איל בן חיה גאולה רפאל בן בינה שמריהו בן שרה מקסים בן אירנה אוראל מרדכי בן סימה יוסף חיים בן זיוה עוז בן יפה דוד בן חוה ענבר היימן בת יפעת ליאור בן שרית
שמות לתפילה מלחמת חרבות ברזל
    ערכים - יהדות וסמינרים
  סניפי ערכים בארץ ובעולם סניפי ערכים בארץ ובעולם  
תרומות חרבות ברזל שידוכים אודותינו צור קשר שאלות ביהדות סדרות לוח אירועים תמונות מאמרים הרצאות דף הבית
שאלות דומות
מדוע אומרים: "שונא מתנות יחיה"? מה רע בקבלת ..
ערכים
מהי משמעות ``דרך ארץ קדמה לתורה``?
זאב גרינוולד
כיצד ניתן להפיג את הדאגות?
זאב גרינוולד
משמעותה של מידת הענווה
זאב גרינוולד
תכונת הפחד
יחיאל ויצמן
הרצאות דומות
התמודדות וחשיבה חיובית- חלק א`
אברהם להב
כיצד לא נהיה בודדים לעולם?
צביאלי בן צור
אתגר או בעיה - פרק 6
- ..
אורן בן דוד
אתגר או בעיה - פרק 0
- ..
אורן בן דוד
אתגר או בעיה - פרק 5
- ..
אורן בן דוד
מאמרים בנושא
למה אנשים לא מרוצים מהחיים?
נח גוטמן
הייחודיות
יהודה רובן
שליטה עצמית
יהודה רובן
14 תובנות לביקורת בונה
דוד ברוורמן
סוד הבחירה החופשית
יהודה רובן
מאמרים נוספים
לדון לכף זכות
השאלה
נתקלתי בביטוי "לדון לכף זכות" ז"א שכאשר אני רואה אדם חוטא, האם עלי לעקם את שכלי ולומר שהוא זכאי?
x

אם נרשמת בעבר לחץ כאן להתחברות
אם עדיין לא נרשמת לחץ כאן להרשמה
שמור למועדפים שמור למועדפים
תשובה מאת יחיאל ויצמן
התורה דורשת מכל יהודי לדון את חברו לכף זכות, גם כאשר נראה שהלה עבר עבירה. ואמנם, מן הראוי להתבונן: מדוע חייבים לדון את השני? וכי לא עדיף שכל אחד ידון את עצמו בלבד, ואילו מעשי חברו יהיו מחוץ לתחומו, מחוץ למערכת השיפוט? מי מינה אותו לשופט של העולם כולו?

אמנם דרך זו היא קלה יותר, ויתכן שהיא גם בטוחה יותר, אולם התורה אינה מעודדת גישה זו. היא מעדיפה את הדרך הקשה, היא מבקשת את ההתייחסות, והיא גם ציותה עלינו לדאוג לכך שהתייחסות זו תהיה חיובית במידת האפשר – ולא שלילית.

מדוע בחרה התורה בדרך זו?

האדם חי בתוככי חברה, הוא מושפע ממנה ומשפיע עליה ברצונו ושלא ברצונו, במישרין ובעקיפין. אין אדם בעולם המסוגל לחיות חיי בדידות ולנתק את עצמו מסביבתו. כל מה שמתרחש בסביבתו של האדם משפיע עליו. השפעה זו תלויה במידה רבה באופן בו מתייחסים למתרחש בסביבה.

ננקוט דוגמה: שכנו של אדם נמצא אשם בכך שהונה את לקוחותיו. אירוע זה עלול להשפיע על האדם לרעה בכך שמתגלה לעין כל שמצויים אנשים במעמד שלו, בחברה שלו, שמעשי מרמה הם לחם חוקם. מעתה והלאה עלול גם הוא ללמוד לא להתבייש ולא להרתע מלרמות מדי פעם. אם יוודע, חלילה, על מקרים דומים נוספים, תהפוך התופעה לנורמה חברתית, ומסך הבושה יוסר כליל ויעלם.

לעומת זאת, אם נדון אנשים אלו לכף זכות ונשכנע את עצמנו שהם עשו את מעשיהם ללא כוונה רעה, או שהם פעלו מתוך לחץ שקשה לעמוד בו, על ידי כך שכנענו את עצמנו שאין כאן כל שינוי במוסכמות החברתיות. עדיין הבושה להתפס כגנב שרירה וקיימת, ומה שעשה פלוני, אינו עניינה של החברה כולה.

כאשר אנו באים לדון את הזולת, לא מוטל עלינו לקבוע את האמת האובייקטיבית, מטרתנו היא לקבוע את ההתייחסות שלנו, למתרחש סביבנו. לכן רשאים אנו לומר: כל עוד הדבר אפשרי, ברצוננו להתייחס אל המעשה שעשה פלוני באור של "כף הזכות". הרווח יהיה כולו שלנו!
שלח לחבר
עדיין לא נתקבלו תגובות
🗨
  הוסף תגובה
נושאים ראשיים
הסידור הדיגיטלי
 • בריאות
 • תורה ויהדות
 • חרבות ברזל
 • פעילות ערכים
 • הטיפ היומי
 • זוגיות ומשפחה
 • פיתוח האישיות
  העצמה אישית
 • קורס מרצים
 • פרשת השבוע
 • חגים ומועדים
 • נשים
 • השקפה ואמונה