דרור מנשה בן חנה אלישבע יאיר זכריה בן אורלי דביר אריאל בן אהובה ציפורה רונן חי בן לאה עופר בן דבורה אבינתן בן דיצה תרצה אהרון בן דרי רז בן סיגל דוד בן גרציה גיא בן מילכה שבתי בן רינה נבו בן פריבה יאיר בן רות אדית ספיר בת יונית צבי בן מרים שושנה תלמי ידותון בן רחל בריינה נועם בן יונת עידו בן חיה איתי בן אסתר אגם בן מרב רועי משה בן אורלי אביחיל בן חנה שוהם בת רחל מתן בן רינת אורון אהרון בן סיגלית אור לוי עידו בן עדנה יאן בן אינה פשייב משה יהודה בן שפרה אלירן בן מילנה הלל בן אודליה ניב בן אמי יאיר בן מירית שגיא בן אורנה מיאה בת גבריאלה פנחס בן ברוריה יקיר בן סאנה ימין תאיר בן שושנה שקד שמעון בן אורנה שרון בן לימור אורי בן אורנה ניר בן חווה רחמים ישי בן אורית יותם בן רינה זיו בן ג`נט רוזינה חוה בת סאלי אבירם בן מלכי אייל בן סילביה אביאל בן אסתר רון בן חבצלת דרור מנשה בן חנה אלישבע יאיר זכריה בן אורלי דביר אריאל בן אהובה ציפורה רונן חי בן לאה עופר בן דבורה אבינתן בן דיצה תרצה אהרון בן דרי רז בן סיגל דוד בן גרציה גיא בן מילכה שבתי בן רינה נבו בן פריבה יאיר בן רות אדית ספיר בת יונית צבי בן מרים שושנה תלמי ידותון בן רחל בריינה נועם בן יונת עידו בן חיה איתי בן אסתר אגם בן מרב רועי משה בן אורלי אביחיל בן חנה שוהם בת רחל מתן בן רינת אורון אהרון בן סיגלית אור לוי עידו בן עדנה יאן בן אינה פשייב משה יהודה בן שפרה אלירן בן מילנה הלל בן אודליה ניב בן אמי יאיר בן מירית שגיא בן אורנה מיאה בת גבריאלה פנחס בן ברוריה יקיר בן סאנה ימין תאיר בן שושנה שקד שמעון בן אורנה שרון בן לימור אורי בן אורנה ניר בן חווה רחמים ישי בן אורית יותם בן רינה זיו בן ג`נט רוזינה חוה בת סאלי אבירם בן מלכי אייל בן סילביה אביאל בן אסתר רון בן חבצלת
שמות לתפילה מלחמת חרבות ברזל
    ערכים - יהדות וסמינרים
  סניפי ערכים בארץ ובעולם סניפי ערכים בארץ ובעולם  
תרומות חרבות ברזל שידוכים אודותינו צור קשר שאלות ביהדות סדרות לוח אירועים תמונות מאמרים הרצאות דף הבית
שאלות דומות
מדוע אומרים: "שונא מתנות יחיה"? מה רע בקבלת ..
ערכים
מהי משמעות ``דרך ארץ קדמה לתורה``?
זאב גרינוולד
כיצד ניתן להפיג את הדאגות?
זאב גרינוולד
לדון לכף זכות
יחיאל ויצמן
משמעותה של מידת הענווה
זאב גרינוולד
הרצאות דומות
התמודדות וחשיבה חיובית- חלק א`
אברהם להב
אתגר או בעיה - פרק 6
- ..
אורן בן דוד
אתגר או בעיה - פרק 5
- ..
אורן בן דוד
אתגר או בעיה - פרק 2
- ..
אורן בן דוד
מחשבות טובות
שמעון אסייג
מאמרים בנושא
למה אנשים לא מרוצים מהחיים?
נח גוטמן
הייחודיות
יהודה רובן
שליטה עצמית
יהודה רובן
14 תובנות לביקורת בונה
דוד ברוורמן
סוד הבחירה החופשית
יהודה רובן
מאמרים נוספים
מדוע היהדות כה מחשיבה את הכרת הטוב?
השאלה
מדוע היהדות כה מחשיבה את הכרת הטוב?
x

אם נרשמת בעבר לחץ כאן להתחברות
אם עדיין לא נרשמת לחץ כאן להרשמה
שמור למועדפים שמור למועדפים
תשובה מאת ערכים
אדם אנוכי אינו מסוגל להיות עובד ה' אמיתי. על הבריות להבין כי אין דבר הניתן בחינם, ויש לשלם עבור כל תועלת שהושגה. "כל הנהנה מן העולם הזה ללא ברכה, כאילו נהנה מקודשי שמים" (ברכות לה ע"א). הנאה ללא הכרת טובה – נחשבת כמעילה. אם האדם מכבד את הוריו, אשר העניקו לו חיים, הרי זה כאילו הוא מכבד את הקב"ה (קידושין ל' ע"ב), רק כאשר ביכולתו להכיר טובה להוריו, מסוגל הוא להכיר טובה גם לה'.
כאשר בא המתגייר להלל הזקן ומטרתו היתה ללמוד את כל התורה על רגל אחת, לימדו הלל: "מה ששנוא עליך, אל תעשה לחברך" (שבת ל"א ע"א). כיצד כוללת אימרה יחידה זו את כל התורה? כלול כאן רעיון יסודי: אם הענקת לעמיתך את כל סוגי החסד, ואחר כך בקשת ממנו לעשות עבורך שירות מסוים, האם לא תגלה מורת רוח רבה אם הלה יסרב? בדומה, הבורא יצר אותך, העניק לך גוף וסיפק לך את כל צרכיך, מאליו מובן שהנך חייב לקיים את דברי התורה, אשר הוא מבקש ממך לקיימם. הוא נותן לך לחם, פעולה הנחשבת כנס מדהים כמו קריעת ים סוף. ה' מבקש ממך רק להביע את הכרת טובתך לפני ואחרי האכילה. הוא נותן לך בית, ומבקש שתקבע בו מזוזה. הוא נותן לך ראש, ומבקש שתניח עליו תפילין. האם לא תעשה זאת? והרי על כל נשימה שהאדם נושם, הוא חייב עליה תודה לבוראו?
אזהרות רבות אודות הכרת תודה כמניע לעבודת ה' מצויות בתורה. למעשה, קיימות שלוש סיבות מדוע בני אדם אינם מעריכים את החסד המורעף עליהם מאת ה'. ראשית, הנאתם מחסדים אלו מתחילה בגיל שבו עדיין תבונתם טרם הגיעה לבשלות, ולכן, בזמן שמוחותיהם מסוגלים להעריך את החסדים, הם כבר כה מורגלים אליהם, עד שאינם מסוגלים לחוש הכרת טובה בגינם. הסיבה השניה: האנשים כה להוטים להשיג אושר רב יותר מהמצוי בחלקם, עד שהם שוכחים להעריך את מה שכבר נתון בידם. מיד עם השגת המטרה, נושאים הם את עיניהם להשיג אושר נוסף. עובדה המציבה אותם במצב קבוע של אי שביעות רצון. מאליו מובן שהכרת הטובה היא מהם והלאה. הסיבה השלישית: קיימת תמיד מצוקה כלשהי בחיי כל אדם, מצוקה זו מספקת לו אמתלה לחוש אי שביעות רצון, היא גם מספקת לו היתר להתעלם מהחסדים התמידיים והרבים מספור מהם הוא נהנה.
שלושת גורמים אלו אחראים לאפילה המעוורת את עיני בני האדם, אינה מאפשרת להם לראות את אושר החיים, ומונעת אותם מלחוש ברגש הכביר של הכרת טובה לבורא.
שלח לחבר
עדיין לא נתקבלו תגובות
🗨
  הוסף תגובה
נושאים ראשיים
הסידור הדיגיטלי
 • בריאות
 • תורה ויהדות
 • חרבות ברזל
 • פעילות ערכים
 • הטיפ היומי
 • זוגיות ומשפחה
 • פיתוח האישיות
  העצמה אישית
 • קורס מרצים
 • פרשת השבוע
 • חגים ומועדים
 • נשים
 • השקפה ואמונה