שני בת רחל מיכל ברוך חיים אברהם אריה בן יפה שינדל אבישג בת נועה אמיר בן יהודית יהושע בן אורלי נפתלי בן הדסה קהלת בן טליה יואב בן שרה אביחי בן שרון נועם בת שרון רועי בן לימור בר בן מרטין יוסף חיים בן מרים אלחנן בן אורית אשר בן חווה חנמה דביר בן תמר אמה בת שרון אריאל חנן בן ורדה רות אלקנה בן מרים רינה יהונתן בן שושנה יהושע ינון בן פרחיה משה בן סנדרה שלמה משה בן אסתר אייל בן מרים עומר בן רקפת יונתן בן אהובה יניב בן עדנה אברהם יהונתן בן יונת ירין חיון בן קרן יגאל בן ניצה מיה בת אסתר דביר בן גרניט עוראד בן דניאלה עומר בן ריקי גילי בת אורנה ליזה דוראל בן אושרית הלל אליעזר בן איבי אסף שלמה בן אהובה ציפורה שי בן ורד מאיר נריה בן אילנה גל אור בן ז`קלין אביעד חיים בן נועה גל בן חווה נועם בן טובה אוריאל אדרי אוריין בן אלונה טל בן ברכה מתן בן גילה נהוראי בן רינת נראה בן מרינה מרים שני בת רחל מיכל ברוך חיים אברהם אריה בן יפה שינדל אבישג בת נועה אמיר בן יהודית יהושע בן אורלי נפתלי בן הדסה קהלת בן טליה יואב בן שרה אביחי בן שרון נועם בת שרון רועי בן לימור בר בן מרטין יוסף חיים בן מרים אלחנן בן אורית אשר בן חווה חנמה דביר בן תמר אמה בת שרון אריאל חנן בן ורדה רות אלקנה בן מרים רינה יהונתן בן שושנה יהושע ינון בן פרחיה משה בן סנדרה שלמה משה בן אסתר אייל בן מרים עומר בן רקפת יונתן בן אהובה יניב בן עדנה אברהם יהונתן בן יונת ירין חיון בן קרן יגאל בן ניצה מיה בת אסתר דביר בן גרניט עוראד בן דניאלה עומר בן ריקי גילי בת אורנה ליזה דוראל בן אושרית הלל אליעזר בן איבי אסף שלמה בן אהובה ציפורה שי בן ורד מאיר נריה בן אילנה גל אור בן ז`קלין אביעד חיים בן נועה גל בן חווה נועם בן טובה אוריאל אדרי אוריין בן אלונה טל בן ברכה מתן בן גילה נהוראי בן רינת נראה בן מרינה מרים
שמות לתפילה מלחמת חרבות ברזל
    ערכים - יהדות וסמינרים
  סניפי ערכים בארץ ובעולם סניפי ערכים בארץ ובעולם  
תרומות חרבות ברזל שידוכים אודותינו צור קשר שאלות ביהדות סדרות לוח אירועים תמונות מאמרים הרצאות דף הבית
שאלות דומות
מדוע אומרים: "שונא מתנות יחיה"? מה רע בקבלת ..
ערכים
מהי משמעות ``דרך ארץ קדמה לתורה``?
זאב גרינוולד
כיצד ניתן להפיג את הדאגות?
זאב גרינוולד
לדון לכף זכות
יחיאל ויצמן
משמעותה של מידת הענווה
זאב גרינוולד
הרצאות דומות
התמודדות וחשיבה חיובית- חלק א`
אברהם להב
כיצד לא נהיה בודדים לעולם?
צביאלי בן צור
אתגר או בעיה - פרק 6
- ..
אורן בן דוד
אתגר או בעיה - פרק 0
- ..
אורן בן דוד
אתגר או בעיה - פרק 5
- ..
אורן בן דוד
מאמרים בנושא
למה אנשים לא מרוצים מהחיים?
נח גוטמן
הייחודיות
יהודה רובן
שליטה עצמית
יהודה רובן
14 תובנות לביקורת בונה
דוד ברוורמן
סוד הבחירה החופשית
יהודה רובן
מאמרים נוספים
על מה מבוסס המוסר היהודי?
השאלה
על מה מבוסס המוסר היהודי?
x

אם נרשמת בעבר לחץ כאן להתחברות
אם עדיין לא נרשמת לחץ כאן להרשמה
שמור למועדפים שמור למועדפים
תשובה מאת ערכים
השיטה המוסרית הינה דרך חיים עמוקה הדורשת גישה מאוזנת, ביקורתית וחכמה לכל מרכיבי החיים.
פירושה של מוסריות הוא שהאדם יגיב על עוול הנעשה לחף מפשע, יתקומם נגד כל זדון ללא רתיעה, ויחד עם זאת, ירכין ראשו בפני חיוך תמים של תינוק. יהיה מוצק ואיתן כסלע מול פיתויי השקר ומדוחי תאוה חושנית, אך יהיה גמיש ונוח לקבל הדרכה, כילד, כאשר מטיפים לו דבר מוסר ואמת; יתרחק מכל הוללות, אולם יהנה מכל שמחה מוסרית ויטעם את טעם העולם הבא בשעת שמחה בעולם הזה.
אמנות גדולה היא להבחין בכל העניינים השונים והמגוונים של החיים. להקפיד בתמידות על המידה הנכונה, שלא לעבור את הגבול, להכיר את התחום בין הטוב לרע, לפתח את התכונות על ידי הסתגלות מעשית, כדי שיהיו כל כוחות נפשו וכשרונותיו של האדם מרוסנים, ויצליח להטותם תמיד לצד הטוב.
לא יקשה, איפוא, להבין מדוע נקל לו לאדם להצטיין בכשרונותיו ובתכונותיו בשטחי התרבות והטכניקה השונים, יותר מאשר באמנות המוסר. כל הישג בשטח הידיעות והכשרונות מעניק לאדם סיפוק וגאוה. המגמה להשתלם, ולו גם באופן יחסי, במדע ובטכניקה או בכל אומנות שהיא, מושכת את לבו של כל אדם בריא בין אם הוא פועל פשוט, חוטב עצים, העושה את עבודתו בנאמנות לפי הנדרש ממנו, ובין אם הוא אדריכל נודע הבונה בניינים מפוארים ומפורסמים, בין אם הוא פקיד חרוץ היודע לנהל את משרדו על הצד הטוב יותר ובין אם הוא מתימטיקאי גאון המחשב את החשבונות המסובכים ביותר - כל אחד מהם יצביע בסיפוק על הישגיו המוצלחים, ישמח על עבודתו המושלמת ועל ההכרה שמעניקים לו בשל הצלחתו. הכרה זו הינה שכר משביע רצון, אשר אין אדם שאינו נמשך אליו.
לעומת זאת, אמנות המוסר דורשת הסתגלות מתמדת ועירנות בלתי פוסקת. תכונה זו אינה ניתנת לרכישה קבועה אחת ולתמיד. כל ניסיון דורש מרץ חדש של רצון מוסרי. כאן אסור לדכא באופן סופי כל תכונה באדם, אפילו זו המהווה כרגע מכשול בדרכו אל הרצון המוסרי. אמנם לפי שעה יש לרסנה ולהתגבר עליה, אולם בשעה אחרת אולי יהיה צורך להשתמש דוקא בתכונה זו. על כן דורשת האמנות המוסרית את מלוא העירנות, וכן עמידה מתמדת על המשמר. יש להקפיד שתכונה זו לא תיכנס לשגרה המביאה לידי רפיון. אמנם לעתים רחוקות היא מגיעה לדרגת שלמות, אולם לעולם אין היא בטוחה בעתידה, שכן היא אינה מצטיינת בסממנים מפתים ומושכים שיעוררו אחרים לשאוף להגיע לדרגה זו.
דוקא האמנות הנעלה והנשגבה ביותר חוגגת את נצחונותיה המזהירים בינה לבין עצמה. אמניה הגדולים ביותר מופיעים לעתים קרובות באיצטלה צנועה מאד ותופסים עמדה נחותה למדי לפי המושגים המקובלים בחברה.
שלח לחבר
עדיין לא נתקבלו תגובות
🗨
  הוסף תגובה
נושאים ראשיים
הסידור הדיגיטלי
 • בריאות
 • תורה ויהדות
 • חרבות ברזל
 • פעילות ערכים
 • הטיפ היומי
 • זוגיות ומשפחה
 • פיתוח האישיות
  העצמה אישית
 • קורס מרצים
 • פרשת השבוע
 • חגים ומועדים
 • נשים
 • השקפה ואמונה