מאיה בת פנינה בתא-ל דניאלה בת עדנה עדינה בת אידה יאיר בן רות אדית סביון בת מיכל איתמר בן יהודית אליקים שלמה בן אבישג יואב פנחס בן ענת נבו בן מירב יונה בן רוניה אליעד אליהו בן מלכה טל בן עינת נתנאל בן סמדר אורי בן רוני יואב שמואל בן בקי רבקה איון בן ילנה דודאל בן נאוה נועם בן עליזה נתנאל בן שרונה אלון בן עידית ליאור בן זינה יוסף יצחק בן צופיה דוואל בן יואלית נתנאל בן פאני גיל בן אסתר יובל בן יעל דביר בן שושנה גד בן שרה נוגה בת שירי תומר בן אורלי אביתר בן גליה (דוד) נילי בת דפנה אלירן בן שולמית טמיר בן שרון טל בן ולרי לאה אלון ועומר בן מיכל אלמוג בן שנהב אבירם בן מלכי בניהו בן אושרת יאיר בן מירה מישל בת אנג`ליקה ינון בן חוה ינון נתנאל בן כרמלה גיא בת ניצן גיא בן דוד עוז בן רחל אפיק בן לימור אלון בן דקלה מרדכי בן רויטל גלעד בן שרה מאיה בת פנינה בתא-ל דניאלה בת עדנה עדינה בת אידה יאיר בן רות אדית סביון בת מיכל איתמר בן יהודית אליקים שלמה בן אבישג יואב פנחס בן ענת נבו בן מירב יונה בן רוניה אליעד אליהו בן מלכה טל בן עינת נתנאל בן סמדר אורי בן רוני יואב שמואל בן בקי רבקה איון בן ילנה דודאל בן נאוה נועם בן עליזה נתנאל בן שרונה אלון בן עידית ליאור בן זינה יוסף יצחק בן צופיה דוואל בן יואלית נתנאל בן פאני גיל בן אסתר יובל בן יעל דביר בן שושנה גד בן שרה נוגה בת שירי תומר בן אורלי אביתר בן גליה (דוד) נילי בת דפנה אלירן בן שולמית טמיר בן שרון טל בן ולרי לאה אלון ועומר בן מיכל אלמוג בן שנהב אבירם בן מלכי בניהו בן אושרת יאיר בן מירה מישל בת אנג`ליקה ינון בן חוה ינון נתנאל בן כרמלה גיא בת ניצן גיא בן דוד עוז בן רחל אפיק בן לימור אלון בן דקלה מרדכי בן רויטל גלעד בן שרה
שמות לתפילה מלחמת חרבות ברזל
    ערכים - יהדות וסמינרים
  סניפי ערכים בארץ ובעולם סניפי ערכים בארץ ובעולם  
תרומות חרבות ברזל שידוכים אודותינו צור קשר שאלות ביהדות סדרות לוח אירועים תמונות מאמרים הרצאות דף הבית
שאלות דומות
עול מצוות
ערכים
קבלת עול מלכות שמים
זאב גרינוולד
אכילת חזיר
אהרן לוי
מדוע אומרים ``חזק ונתחזק`` בסיום התורה?
אהרן לוי
מהו חלב עכו``ם?
זאב גרינוולד
הרצאות דומות
כיבוד הורים - פרק 1
- ..
ינון קלזאן
מערכת תרי``ג מצוות - פרק ..
ישראל גולדווסר
ביאור הקדיש - פרק 1
-
ינון קלזאן
טעמי המצוות - פרק 1
-
ינון קלזאן
האור שבמצוות - פרק 1
- ..
שי מזרחי
מאמרים בנושא
הכרת הטוב
יהודה רובן
פטר חמור
זאב גרינוולד
המיזוג בין גוף ונשמה
ערכים
המילה האחרונה
אליעזר אייזיקוביץ
התועלת מקיום המצוות
יהודה רובן
מאמרים נוספים
בתי הכנסת
השאלה
מדוע יש צורך לפאר את בתי הכנסת? מה הוא תורם למתפללים?
x

אם נרשמת בעבר לחץ כאן להתחברות
אם עדיין לא נרשמת לחץ כאן להרשמה
שמור למועדפים שמור למועדפים
תשובה מאת זאב גרינוולד
לשאלתך יש לענות שתי תשובות. הראשונה, כללית ומתייחסת לנושא ההידור במצוות. השניה, תשובה ספציפית המתייחסת לארון הקודש המדובר.
תחילה נדגיש שהיהדות מטפחת את הגישה של: "הצנע לכת". היא מרחיקה את האדם מראוותנות ומהוצאות כספיות מיותרות שמטרתן אך התהדרות וגאווה. לאורך כל הדורות חיו גדולי התורה בעם ישראל חיים צנועים, הסתפקו במועט, והיו רחוקים מאוד מחיי פאר וראוותנות.
אך לא כך הם פני הדברים ביחס למצוות. מהפסוק שנאמר ב'שירת הים': "זה א-לי ואנווהו", לומדים אנו שיש מצוה מיוחדת לקיים את המצוות בהדר ובפאר. מן הראוי, שספר התורה שאנו קוראים בו בבית הכנסת יהיה מהודר, הציצית שאנו לובשים תהיה נאה, ובאופן דומה עלינו להתייחס לכל שאר המצוות.
יחס זה למצוות תורם רבות מבחינה רוחנית. מקיים המצווה חש עד כמה המצוה יקרה ועד כמה חשוב להשקיע בקיומה ולהשתדל לקיימה בצורה היפה ביותר, המהודרת ביותר והמושלמת ביותר. הוא מחדיר ללבו יחס של הערכה ואהבה למצוות. הוא חש כבוד רב כלפי ה' שבתורתו הקדושה ציווה על קיום המצוות.
מקיים המצוות מצוי בסכנה תמידית שמא יקיים את המצוות מתוך שגרה, לא מתוך אהבה ושמחה אלא מתוך מה שנקרא: "מצות אנשים מלומדה". בנקודה זו, ההידור, החשיבות והכבוד המוענקים למצוה מסייעים לקיומה מתוך חיות ומחשבה. הם יוצרים יחס כללי של כבוד לעניינים רוחניים. הנסיון מורה שמי שמקיים את המצוה בהידור, מקיים אותה גם באהבה ובחיבה, ולבו מלא בהכרת תודה לבורא שזיכה אותו באפשרות לקיים מצוות.
ארון הקודש הנמצא בישיבת פונביז' בבני ברק, הינו ארון שעוצב ונבנה לפני מאות שנים באיטליה. בשנים ההן נבנו באיטליה ארונות קודש אמנותיים ברמה גבוהה ובעיצוב נדיר ביופיו. היהודים תושבי איטליה השקיעו את ליבם ונפשם ביצירת ארונות קודש אמנותיים אלו. המראה המפואר וההדר הרב פתחו את הלבבות והגבירו את יחס ההערצה והכבוד לה', נותן התורה.
מייסדה של ישיבת פונביז', הגאון רבי יוסף כהנמן זצ"ל, היה רבה של העיר פונביז' שבליטא, לפני השואה. החורבן הנורא פגע בעירו, בתושביה ובישיבה הגדולה שהתנוססה שם לתפארת. כפליט שאיבד את משפחתו וכמעט את כל אשר לו בשואה, ראה הרב כהנמן את תפקידו בשיקום ההריסות של עולם התורה בארץ הקודש, המחדשת את נעוריה. הוא הקים ישיבה על שם עירו שנחרבה, ובלימוד התורה כאן ראה את המשך נצחיותו של העם. היה בכך גם סמל לעובדה שהנאצים לא הצליחו במשימתם, לא הצליחו להכחיד את העם ואת תורתו. לימוד התורה בארץ ישראל הינו המשך ישיר ללימוד התורה בחו"ל שנפסק בצורה זדונית.
בקביעת ארון הקודש מאיטליה בישיבת פונביז' ראה הרב כהנמן זצ"ל מעשה סמלי, המסמל את הקשר בין ארץ ישראל לתפוצות. סמל לאחדות ההופכת את היהודים כולם למשפחה אחת, משפחה שתישאר מאוחדת לעולם.
היופי וההדר המאפיינים ארון קודש זה מביעים אהבת תורה גדולה, אהבתם של בני דורות רבים לתורה ולמצוותיה. יחד עם זאת הם מהווים עדות לנצחיותו של העם ולנס התחייה שהתרחש בדורות האחרונים. למרות אימי השואה העם לא נכחד, ורוחו נותרה חיה וקיימת לנצח.
שלח לחבר
עדיין לא נתקבלו תגובות
🗨
  הוסף תגובה
נושאים ראשיים
הסידור הדיגיטלי
 • בריאות
 • תורה ויהדות
  שבת
 • טעמי המצוות
 • אקטואליה יהודית
 • פרקי אבות
 • סיפור לשבת
 • מושגים ביהדות
 • תהילים
 • ארכיאולוגיה
 • כשרות
 • חרבות ברזל
 • פעילות ערכים
 • הטיפ היומי
 • זוגיות ומשפחה
 • פיתוח האישיות
 • פרשת השבוע
 • חגים ומועדים
 • נשים
 • השקפה ואמונה