מירב בת רחל אברהם נח בן חנה דינה  בן בן נתיבה עילי בן אריאלה נהוראי ביטון בן אורה איתן בן שרה מתן בן גילה עדיאל בת אילנה משה בן רוחמה טובה מתן בן רינת מתניה רחמים בן שרה פרננדו שמעון בן טניה אוריאל בן יעל עמית בת מירה ישי בן כלילה קילא דורין בת טלי אבידן בן מלכה אלון בן עידית אריאל בן אסנת נריה אורי בן אבישג שי לי בן ליבנת חוה בת סאלי אלמה בת לאה שלמה בן רבקה דביר בן שולמית רועי בן ניצה סשה אלכסנדר בן ילנה אלחנן בן לבנת יוחאי שמעון בן מלכה דינה עדן בן רונית אביאל בן אסתר עופר עזרא בן הומה אורנה עמיחי בן סיגלית רחל אביגיל בת סמדר עידן בן איריס ברוך בוריס בן אירנה גולן בן חיה מיכאל בן מרים פז פנחס בן בת שבע ימזה עמוס בן אורית רועי בן מלכה ישראל בן מזל אלעזר בן מזל שוהם בת רחל חגי בן נילי רז בן מרים נועם בן יונת דוד בן חוה אוריין בן אלונה שליו בן חיה גאולה מירב בת רחל אברהם נח בן חנה דינה  בן בן נתיבה עילי בן אריאלה נהוראי ביטון בן אורה איתן בן שרה מתן בן גילה עדיאל בת אילנה משה בן רוחמה טובה מתן בן רינת מתניה רחמים בן שרה פרננדו שמעון בן טניה אוריאל בן יעל עמית בת מירה ישי בן כלילה קילא דורין בת טלי אבידן בן מלכה אלון בן עידית אריאל בן אסנת נריה אורי בן אבישג שי לי בן ליבנת חוה בת סאלי אלמה בת לאה שלמה בן רבקה דביר בן שולמית רועי בן ניצה סשה אלכסנדר בן ילנה אלחנן בן לבנת יוחאי שמעון בן מלכה דינה עדן בן רונית אביאל בן אסתר עופר עזרא בן הומה אורנה עמיחי בן סיגלית רחל אביגיל בת סמדר עידן בן איריס ברוך בוריס בן אירנה גולן בן חיה מיכאל בן מרים פז פנחס בן בת שבע ימזה עמוס בן אורית רועי בן מלכה ישראל בן מזל אלעזר בן מזל שוהם בת רחל חגי בן נילי רז בן מרים נועם בן יונת דוד בן חוה אוריין בן אלונה שליו בן חיה גאולה
שמות לתפילה מלחמת חרבות ברזל
    ערכים - יהדות וסמינרים
  סניפי ערכים בארץ ובעולם סניפי ערכים בארץ ובעולם  
תרומות חרבות ברזל שידוכים אודותינו צור קשר שאלות ביהדות סדרות לוח אירועים תמונות מאמרים הרצאות דף הבית
שאלות דומות
עול מצוות
ערכים
קבלת עול מלכות שמים
זאב גרינוולד
אכילת חזיר
אהרן לוי
מדוע אומרים ``חזק ונתחזק`` בסיום התורה?
אהרן לוי
מהו חלב עכו``ם?
זאב גרינוולד
הרצאות דומות
כיבוד הורים - פרק 1
- ..
ינון קלזאן
מערכת תרי``ג מצוות - פרק ..
ישראל גולדווסר
ביאור הקדיש - פרק 1
-
ינון קלזאן
טעמי המצוות - פרק 1
-
ינון קלזאן
האור שבמצוות - פרק 1
- ..
שי מזרחי
מאמרים בנושא
הכרת הטוב
יהודה רובן
פטר חמור
זאב גרינוולד
המיזוג בין גוף ונשמה
ערכים
המילה האחרונה
אליעזר אייזיקוביץ
התועלת מקיום המצוות
יהודה רובן
מאמרים נוספים
למה שאישה תרצה להתחתן? (ע``פ ההלכה)
השאלה-דבורה
ע"פ ההלכה האישה שיכת במובן מסוים לבעלה. כל מה שהיא מרויחה שיך לו. היא צריכה לעמוד לשרתו ועליה לשמוע בקולו, האישה משועבדת לבעלה וחיבת לקים איתו יחסי מן אם הוא רוצה בכך.אם הבעל נפטר האישה לא יורשת אותו (פרט לדמי כתובתה) ובכך היא למעשה מפסידה את כל מה שהרויחה ועמלה עליו.
אם תוכלו להסביר לי את הנושא הזה מכיון שיש לי רתיעה מלהתחתן בגלל זה. תודה
x

אם נרשמת בעבר לחץ כאן להתחברות
אם עדיין לא נרשמת לחץ כאן להרשמה
שמור למועדפים שמור למועדפים
תשובה מאת אהרן לוי
שלום לך.
דרך הצגתך את השאלה מלמדת כי נראה בעינייך הקשר הזוגי כקשר טכני ממוני בין איש ואשה.
אם אכן בכך היו מסתכמים חיי הנישואין מסקנתך בדבר אי הרצון להינשא הגיונית היתה.
אלא שזוגיות ונישואין אינם הסכם עסקי ממוני אלא עולם רגשי מרתק אשר באפשרותו להוביל את בני הזוג אל פסגות אושר שלא שיערום. הנישואין טומנים בחובם מחוייבות רגשית ערכית ורוחנית הממלאים בסיפוק עצום את בני הזוג הנישאים זה לזה.
אכן לא אכחד ממך כי יש לנישואין הבטים ממוניים המבוססים על ההלכה המופיעה בתורה שבכתב ושבעל פה. אלא שהבטים אלו חבויים ב"אותיות הקטנות" בכל הסכם חברתי שהרי ההתקשרות בין בני אדם נעשית בכל מישורי אישיותם ואישיות זו מורכבת בגוף מנשמה ומממון.
כאשר מרוקנים אנו מתוכן את שאר מרכיבי הזוגיות אכן ניראים הנישואין כהסכם ממוני אפור, חד ממדי ולא משכנע ולעיתים... אף מקומם.
אלא שטענתך זו לוקה בחסר כאמור לעיל. שערי נא בנפשך כיצד יגיב אדם המבקש להתאזרח במדינה כלשהי כאשר נציג בפניו את חוקיה הכלכליים בלבד. נלמדו על המיסים אותם נדרש הוא לשלם, את חובותיו האזרחיות וכו' האם יחזור בו האיש מכוונתו? כנראה שלא וזאת על שיודע הוא כי לצד החובות ניצבות איתן זכויותיו כאזרח מן השורה.
כאשר יושב אדם בפני נציג חברת השכרה למכוניות הוא ישמע על אחריותו במקרה של תאונה חלילה או במקרה ויגרום נזק כלשהו לרכב השכור. האם בעקבות הדברים יחזור בו מכוונתו? כנראה שלא וזאת משום שמודע הוא לתועלת אותה יפיק מן המכונית השכורה.

ההבטים הכלכליים של הזוגיות היהודית לא השפיעו מעולם על מעמדה של האשה בבית היהודי ההפך הוא הנכון. גם בימינו כאשר נשים רבות המנהלות אורח חיים יהודי יוצאות לעבוד כדי להביא טרף לפי צאצאיהם אין בעליהן ניצבים בכניסה לביתם כדי ליטול מנשותיהן את משכורתן בשם ההלכה. ואם ישנו אדם כזה ניתן למוצאו גם בחברה בה משכורתה של האשה שייכת לה על פי חוק.

ההיבטים הממוניים של הזוגיות קיימים משום שהקשר בין בני אדם ארצי הוא ומציאותי ועל כן יש לעגן בחוק ובהלכה כל אפשרות תיאורטית שהקשר הזוגי יכול להמציא.

היבטים ממוניים אלו כמעט ואינם צפים במערכת הזוגית ואם צפים לא בשם ההלכה הם צפים אלא מתוך אישיותו של בן הזוג.

יתן ה' את האיש הבא אל ביתך כאבותינו הקדושים ותזכי לבנות את ביתך על אדני התורה
היי שלום.
שלח לחבר
עדיין לא נתקבלו תגובות
🗨
  הוסף תגובה
נושאים ראשיים
הסידור הדיגיטלי
 • בריאות
 • תורה ויהדות
  שבת
 • טעמי המצוות
 • אקטואליה יהודית
 • פרקי אבות
 • סיפור לשבת
 • מושגים ביהדות
 • תהילים
 • ארכיאולוגיה
 • כשרות
 • חרבות ברזל
 • פעילות ערכים
 • הטיפ היומי
 • זוגיות ומשפחה
 • פיתוח האישיות
 • פרשת השבוע
 • חגים ומועדים
 • נשים
 • השקפה ואמונה