דניאל בת רבקה שמעון יוחאי בן רחל דניאלה בת אורלי יורה יונתן בן מזל דרור ישראל בן רות שלי בת אורית יובל בן מאירה יאיר חיים בן דגנית אליהו בן אורית שלמי שלמה בן יעל אורה אורן בן אילנה עדי בת שושן אמיר בן רחל יצחק בן יעל יוכבד איתי בן גלית גיא בן שגית הילה בת רעיה עפרי בת הגר נמרוד בן ויקי דביר בן דניאלה סלע ישראל בן רני שלמה בן אפרת ירדן בן פנינה יובל בן יהודית ינון יוסף בן שרון אילעי בן אושרה אלכסנדר בן אוקסנה עודד בן מיכל ליאור בן אוסנת שקד יצחק בן אילנית מאיר צבי בן מרגלית  אלון בן אורה אהוד בן פנינה שחף בת אילנה רפאל בן מרים ירדן בת אורלי איתמר בן פלילה עומר בן ריקי יחזקאל בן מזל שי נחמן בן אהרון וגולי רז בת דורון דניאל בן שמרית טל בן מיכל משה בן אמה בר בן נאוה צוריאל שמחה בן אסתר תומר בן נורית אלעאי בן איילה אורית דורון בת אפרת דניאל בן ליז רבקה דניאל בת רבקה שמעון יוחאי בן רחל דניאלה בת אורלי יורה יונתן בן מזל דרור ישראל בן רות שלי בת אורית יובל בן מאירה יאיר חיים בן דגנית אליהו בן אורית שלמי שלמה בן יעל אורה אורן בן אילנה עדי בת שושן אמיר בן רחל יצחק בן יעל יוכבד איתי בן גלית גיא בן שגית הילה בת רעיה עפרי בת הגר נמרוד בן ויקי דביר בן דניאלה סלע ישראל בן רני שלמה בן אפרת ירדן בן פנינה יובל בן יהודית ינון יוסף בן שרון אילעי בן אושרה אלכסנדר בן אוקסנה עודד בן מיכל ליאור בן אוסנת שקד יצחק בן אילנית מאיר צבי בן מרגלית  אלון בן אורה אהוד בן פנינה שחף בת אילנה רפאל בן מרים ירדן בת אורלי איתמר בן פלילה עומר בן ריקי יחזקאל בן מזל שי נחמן בן אהרון וגולי רז בת דורון דניאל בן שמרית טל בן מיכל משה בן אמה בר בן נאוה צוריאל שמחה בן אסתר תומר בן נורית אלעאי בן איילה אורית דורון בת אפרת דניאל בן ליז רבקה
שמות לתפילה מלחמת חרבות ברזל
    ערכים - יהדות וסמינרים
  סניפי ערכים בארץ ובעולם סניפי ערכים בארץ ובעולם  
תרומות חרבות ברזל שידוכים אודותינו צור קשר שאלות ביהדות סדרות לוח אירועים תמונות מאמרים הרצאות דף הבית
שאלות דומות
עול מצוות
ערכים
קבלת עול מלכות שמים
זאב גרינוולד
אכילת חזיר
אהרן לוי
מדוע אומרים ``חזק ונתחזק`` בסיום התורה?
אהרן לוי
מהו חלב עכו``ם?
זאב גרינוולד
הרצאות דומות
כיבוד הורים - פרק 1
- ..
ינון קלזאן
מערכת תרי``ג מצוות - פרק ..
ישראל גולדווסר
ביאור הקדיש - פרק 1
-
ינון קלזאן
טעמי המצוות - פרק 1
-
ינון קלזאן
האור שבמצוות - פרק 1
- ..
שי מזרחי
מאמרים בנושא
הכרת הטוב
יהודה רובן
פטר חמור
זאב גרינוולד
המיזוג בין גוף ונשמה
ערכים
המילה האחרונה
אליעזר אייזיקוביץ
התועלת מקיום המצוות
יהודה רובן
מאמרים נוספים
מצוות ברית מילה והקשר שלה לארץ ישראל
השאלה

מה הקשר בין מצוות ברית המילה לארץ ישראל?


x

אם נרשמת בעבר לחץ כאן להתחברות
אם עדיין לא נרשמת לחץ כאן להרשמה
שמור למועדפים שמור למועדפים
תשובה מאת זאב גרינוולד

ביום שבו ציוה הקב"ה על אברהם למול את עצמו ואת כל ילידי ביתו (בראשית פרק י"ז), פנה אברהם לישמעאל בנו בדברי פיוס כדי שיקבל גם הוא על עצמו את מצות ה' ברצון, שהרי הוא היה בן שלוש עשרה שנה כשנימול, והיה ביכולתו להתנגד.

חכמינו מתאוננים על זכותו של ישמעאל שנובעת ממצות המילה. בזוהר הקדוש (ח"ב ל"ב, ב') מובא: "אוי לאותו זמן שהגר הולידה את ישמעאל. שנים רבות עמד הממונה של בני ישמעאל ושאל את הקב"ה: 'מי שנימול יש לו חלק בשמך?' אמר לו: 'כן'. אמר לו: 'הרי ישמעאל נימול, ומדוע אין לו חלק בך כמו יצחק?' ענה לו: 'יצחק נימול כראוי (במילה ופריעה), וישמעאל אינו כן. ועוד, בני ישראל מתדבקים בי כראוי, שנימולים לשמונה ימים, ובני ישמעאל רחוקים ממני עד ימים רבים, שאינם נימולים עד בן שלוש עשרה שנה'".

הישמעאלים ממשיכים לקיים את מצוות המילה, בעקבות אביהם ישמעאל. בזכות מצווה זו יש גם לבני ישמעאל אחיזה בארץ ישראל. כדברי הזוהר הקדוש (פרשת וארא), וכך הוא תרגום דבריו:

"אוי לאותו זמן שנולד ישמעאל בעולם ונימול. מה עשה הקב"ה (כלפי טענת המלאך הממונה על ישמעאל, שדרש גמול על מעשה המילה של ישמעאל), הרחיק הקב"ה את בני ישמעאל מהדביקות העליונה, ונתן להם חלק למטה בארץ הקדושה, בשביל המילה שלהם. ועתידים בני ישמעאל לשלוט בארץ הקדושה זמן רב, בשעה שהיא ריקה מכל, כמו שהמילה שלהם היא ריקה ולא שלימה. והם יעכבו את בני ישראל מלשוב למקומם, עד שתושלם הזכות של בני ישמעאל".

בדברי הזוהר מוגדרת מילתו של ישמעאל כ''ריקנית''. הישמעאלים אינם עושים פריעה, שהיא חלק מהותי ממצות המילה. ואמרו במשנה (שבת י"ט, ו'): "מל ולא פרע כאילו לא מל". משמעותה העמוקה של הפריעה היא התקדשות הגוף לעבודת ה'. חלק זה אין הישמעאלים מקיימים, ולכן נקראת מילתם ריקנית, מעשיהם ריקים מקדושה. אי לכך, זוכים בני ישמעאל בארץ רק כשהיא ריקנית, בשעה שבני ישראל שוהים בגלות מחמת עוונותיהם.

שנים רבות מאד שלטו המוסלמים על ארץ הקודש. הם שימשו כשומרי הכרם עבור ישראל. אך בסופה של התקופה הם סירבו למסור את הפיקדון חזרה לבעליו. גם כיום מתנגדים המוסלמים למסור את המפתחות לבני העם הנבחר. טרם הושלמה זכות מצות המילה שלהם, ואולי גם טרם זכו בני ישראל לשוב בתשובה שלמה.

קיים קשר ישיר בין ישיבת עם ישראל בארץ לבין קיום מצוות מילה. מצווה זו מקנה זכות לחיות בארץ הקודש. על ידי מצוות מילה מובדל עם ישראל מן העמים, והוא זוכה לקבל ארץ שאף היא מובדלת משאר הארצות.

קשר זה בין ברית המילה לארץ ישראל יתגשם במלואו בתקופת אחרית הימים. בנבואת הנביא זכריה נאמר (זכריה ט', י"א-י"ב): "גם את בדם בריתך שלחתי אסיריך, מבור אין מים בו, שובו לבצרון אסירי התקוה".

"גם את" - כנסת ישראל, "בדם בריתך" - בזכות דם ברית המילה, "שלחתי אסיריך" - אשלח את אסיריך מהגלות לארץ ישראל, כשאת במצב של "מבור אין מים בו" - גם אם אתם ריקים מתורה ומצוות.

ואכן, רבים מהעולים לארץ בעליות הראשונות היו רחוקים מתורה ומצוות, אך הם קיימו את מצות ברית המילה, אף על פי שמצווה זו לא עלתה בקנה אחד עם השקפת עולמם. זוהי הזכות שעמדה לעם ישראל, לחזור לארץ ישראל, וכדברי הנביא (זכריה ט', י"ב): "שובו לבצרון אסירי התקווה".

בתקופתנו זכה עם ישראל לשוב לארץ המובטחת. לכאורה, חזרה זו של עם ישראל לארץ הקודש, אשר בה התגוררו אבותינו, מסמנת את גמר זכותם של הישמעאלים על הארץ. הזכות במקורה היתה זמנית, כל עוד עם ישראל שוהה בגלות, והיא ריקה מיושביה. יש אפוא מקום לשאול מדוע עדיין יש לישמעאלים אחיזה בארץ? מדוע הם מערערים על זכותם של ישראל, והרי הארץ שוב אינה ריקה?

התשובה היא כי למילה 'ריקנית' יש שתי משמעויות: האחת פיזית - ריקנית מבני אדם, והשנייה רוחנית - ריקה מתוכן, בדומה לברית המילה של ישמעאל הקרויה גם היא 'ריקנית', מחמת שחסרה היא בתוכנה הפנימי.

אמנם, פיזית חזרנו לארץ, אך יהודים רבים חיים, לדאבוננו, בארץ ללא שמירת תורה ומצוות. לכן מוגדרת עדיין הארץ כריקנית, ואין לנו כרגע זכות מלאה עליה, כיוון שעם ישראל כולו לא שב עדיין לצור מחצבתו.

באותה שעה שישמור כל העם את מצוות התורה, תסתיימנה זכויות ישמעאל בארץ, והיא תעבור כולה לבני אברהם, יצחק ויעקב הדבקים בה ושומרים על קדושתה. אנו מצפים ליום שבו יבקע אור הגאולה, והארץ תחזור בשלימותה לעם שלא פסק להתגעגע אליה במשך שנות אלפיים.


שלח לחבר
עדיין לא נתקבלו תגובות
🗨
  הוסף תגובה
נושאים ראשיים
הסידור הדיגיטלי
 • בריאות
 • תורה ויהדות
  שבת
 • טעמי המצוות
 • אקטואליה יהודית
 • פרקי אבות
 • סיפור לשבת
 • מושגים ביהדות
 • תהילים
 • ארכיאולוגיה
 • כשרות
 • חרבות ברזל
 • פעילות ערכים
 • הטיפ היומי
 • זוגיות ומשפחה
 • פיתוח האישיות
 • פרשת השבוע
 • חגים ומועדים
 • נשים
 • השקפה ואמונה