אביאל בן אסתר נאור בן אלוירה סימון שלמה בן אורית גבריאלה רחל בת טניה אור בן שירלי מוריאל בן רחל תמר בת שלום אורן בן אילנה חנה בת אסתר יונתן ראיין בן לידיה חנה בת ג`יסי יהושע חננאל בן מלכה אבישי אביתר בן פנינה חגי נפתלי בן אסתר אביגיל מתן בן דפנה ניק בן יקטרינה קטיה אושר שמחה בת תקווה יוכבד בת לאה יורם בן מרים דוד ישראל בן אתי טל בר בן מרטין אופק בן תמר איתי בן גלית דניאל בת אלה רפאל בן שולה ברוך בוריס בן אירנה אריאל בן שירי רוזה שושנה בת זויה אריאל יוסף בן פנינה רננה איתמר אדרי שמואל חנוך בן זלדה ירדן בן מירית נחום נתנאל בן אמה איתי בן אורית ליחי בם עירית נווה בן עדי מאור משה בן שרונה טל בן מיכל נריה חיים בן תמר נתנאל בן קרן עידן בן אירית רעיה בת ורדה שלום אבשלום בן אביגיל דניאל בן ברוריה ברנדל איתמר נדב בן אסתר לין בת אילאיל שגיא בן אורנה יצחק בן יעל יוכבד משה בן חיה ישראל בן דינה אביאל בן אסתר נאור בן אלוירה סימון שלמה בן אורית גבריאלה רחל בת טניה אור בן שירלי מוריאל בן רחל תמר בת שלום אורן בן אילנה חנה בת אסתר יונתן ראיין בן לידיה חנה בת ג`יסי יהושע חננאל בן מלכה אבישי אביתר בן פנינה חגי נפתלי בן אסתר אביגיל מתן בן דפנה ניק בן יקטרינה קטיה אושר שמחה בת תקווה יוכבד בת לאה יורם בן מרים דוד ישראל בן אתי טל בר בן מרטין אופק בן תמר איתי בן גלית דניאל בת אלה רפאל בן שולה ברוך בוריס בן אירנה אריאל בן שירי רוזה שושנה בת זויה אריאל יוסף בן פנינה רננה איתמר אדרי שמואל חנוך בן זלדה ירדן בן מירית נחום נתנאל בן אמה איתי בן אורית ליחי בם עירית נווה בן עדי מאור משה בן שרונה טל בן מיכל נריה חיים בן תמר נתנאל בן קרן עידן בן אירית רעיה בת ורדה שלום אבשלום בן אביגיל דניאל בן ברוריה ברנדל איתמר נדב בן אסתר לין בת אילאיל שגיא בן אורנה יצחק בן יעל יוכבד משה בן חיה ישראל בן דינה
שמות לתפילה מלחמת חרבות ברזל
    ערכים - יהדות וסמינרים
  סניפי ערכים בארץ ובעולם סניפי ערכים בארץ ובעולם  
תרומות חרבות ברזל שידוכים אודותינו צור קשר שאלות ביהדות סדרות לוח אירועים תמונות מאמרים הרצאות דף הבית
שאלות דומות
עול מצוות
ערכים
קבלת עול מלכות שמים
זאב גרינוולד
אכילת חזיר
אהרן לוי
מדוע אומרים ``חזק ונתחזק`` בסיום התורה?
אהרן לוי
מהו חלב עכו``ם?
זאב גרינוולד
הרצאות דומות
כיבוד הורים - פרק 1
- ..
ינון קלזאן
מערכת תרי``ג מצוות - פרק ..
ישראל גולדווסר
ביאור הקדיש - פרק 1
-
ינון קלזאן
טעמי המצוות - פרק 1
-
ינון קלזאן
האור שבמצוות - פרק 1
- ..
שי מזרחי
מאמרים בנושא
הכרת הטוב
יהודה רובן
פטר חמור
זאב גרינוולד
המיזוג בין גוף ונשמה
ערכים
המילה האחרונה
אליעזר אייזיקוביץ
התועלת מקיום המצוות
יהודה רובן
מאמרים נוספים
"כל המוסיף גורע"
השאלה

מהי משמעות האימרה "כל המוסיף גורע"?


x

אם נרשמת בעבר לחץ כאן להתחברות
אם עדיין לא נרשמת לחץ כאן להרשמה
שמור למועדפים שמור למועדפים
תשובה מאת זאב גרינוולד

מה פרושו המעשי של הצו הכתוב בתורה: "לא תוסיפו על הדבר אשר אני מצוה אתכם ולא תגרעו ממנו" (דברים ד', א'-ב').

ובכן, הדברים לכאורה פשוטים. ב"קופסה השחורה" של התפילין טמונות ארבע פרשיות מפרשיותיה של התורה, כשהן כתובות על קלף. אל תוסיף בה פרשה נוספת ואל תפחית פרשה מפרשיותיה. פעל בדיוק כפי שההלכה מורה לך. כי תפילין הכשרות להלכה הן אלו שבהן טמונות ארבע פרשיות אלו, ותו לא.

יש התמהים: איך אפשר לבנות מדינה חיה, תוססת, על בסיס קפיאה נצחית של החוק? הלא חיי אנוש דינמיים הם מעצם טבעם, ומתפתחים הם ללא הרף. השינוי, הוא היסוד הקבוע ביותר בתולדות העמים, החברות והמדינות. המערכת החוקית המסדירה את החיים ומעצבת אותם, חייבת להתאים את עצמה לשינויים המתחוללים בהתמדה.

לאמיתו של דבר, אין "חוק ההתיישנות" חל אלא על הדברים הטכניים החיצוניים שבהוויתנו: אנו מחליפים את תלבושתנו לפי צוו האופנה, אנו משנים את מכשירי התנועה שבהם אנו משתמשים, בהתאם לשכלולי הטכניקה. אבות אבותינו נסעו בעגלה רתומה לסוסים, אבותינו השתמשו ברכבת, ואנו במטוס.

אבל על עניינים שבמהות, אין כל תוקף לתמורות האופנה.

אנו מתעוררים בבוקר עם זריחה, ונפשנו מתרוננת כלפי הנוגה המציף את חדרנו, ואוזנינו קשובה לציוץ שחרית של הציפורים - ממש כמו ששמח אדם הראשון ביום הראשון להיבראו. לא יעלה על דעתנו כלל, שבשעה שאנו נהנים מאור החמה עתיקת הימים, הרינו בלתי מודרניים, ושהגיעה העת להחליף את השמש, שהיא כה מיושנת.

על כן אין גם לגרוע מחוק התורה ואין להוסיף עליו. תוקפו של חוק קדום זה הוא לעד. הוא יהיה קיים בצורתו הראשונית ויישאר רלוונטי כל עוד קיים לבו של האדם. הוא אמת המידה והפיתרון לתכונות המקננות בנו. הוא קובע גבולות ללב האוהב והשונא, המקנא, המתאכזר והנוקם, המרחם והמתלהב, השואף לטהר את עצמו והשוקע בתהומות הייאוש והחטא. לב זה פועל ומפרפר היום בדיוק כפי שפעל לפני אלפי שנים. הכלים שבידיו השתנו ואף השתכללו, אך הוא עצמו לא השתנה ולא השתכלל.

חוק התורה, כאז כן עתה, מבקש לאחות את הקרעים שבלב, שואף להביא מעט מרגוע ואושר למערבולת המידות והיצרים המשתוללים בנפשו של האדם המשתולל היום כמו אז, הזקוק היום לעצות חוקת התורה - כמו אז.

מקורו של החוק הוא אלוקי. מעבר לזמן, לאופנותיו ולתהפוכותיו. אין הוא יכול ל"התיישן" וכל המוסיף עליו - גורע.


שלח לחבר
עדיין לא נתקבלו תגובות
🗨
  הוסף תגובה
נושאים ראשיים
הסידור הדיגיטלי
 • בריאות
 • תורה ויהדות
  שבת
 • טעמי המצוות
 • אקטואליה יהודית
 • פרקי אבות
 • סיפור לשבת
 • מושגים ביהדות
 • תהילים
 • ארכיאולוגיה
 • כשרות
 • חרבות ברזל
 • פעילות ערכים
 • הטיפ היומי
 • זוגיות ומשפחה
 • פיתוח האישיות
 • פרשת השבוע
 • חגים ומועדים
 • נשים
 • השקפה ואמונה