יוסף יצחק בן צופיה ישראל בן דינה פז פנחס בן בת שבע ימזה יצחק בן גילה רונן חי בן לאה אלון בן גלית עידן בן ירדן ירדנה נועם בן חווה שניר בן אירית זיו בן אפרת אביחי בן נעמה שחר גואל בן ורד מרים אוריאל בן נעמי אלינה בת אולגה ענבר היימן בת יפעת אביחי בן אילה אסף אברהם בן מיכל רועי בן רות אסתר משה בן עדנה שמואל אלי בן סופי כוכבה נועם בן עליזה יואב בן שירה שלי בת אורית אריאל בן נעמה נאור בן דליה נראה בן מרינה מרים ליאור בן הדר שלום בן רחל חגי בן פרידה יצחק בן אילנה אילנית קית` שמואל בן גלאדיס עדינה בת אילנה אסף בן יעל גד משה בן שרה יקיר בן סאנה ימין יאיר בן מירה אגם בן מרב אלירן בן איריס שוהם בן שלומית מאיר אליהו בן גילה יקיר בן אוסנת חן חזקיה בן שירלי אלון ועומר בן מיכל דוד בן שולמית עופר בן כוכבה תומר בן אילנית דקל בן שרה אמנו הדר בן חדוה לאה נירה בן נדיה תמר בת יאירה יוסף יצחק בן צופיה ישראל בן דינה פז פנחס בן בת שבע ימזה יצחק בן גילה רונן חי בן לאה אלון בן גלית עידן בן ירדן ירדנה נועם בן חווה שניר בן אירית זיו בן אפרת אביחי בן נעמה שחר גואל בן ורד מרים אוריאל בן נעמי אלינה בת אולגה ענבר היימן בת יפעת אביחי בן אילה אסף אברהם בן מיכל רועי בן רות אסתר משה בן עדנה שמואל אלי בן סופי כוכבה נועם בן עליזה יואב בן שירה שלי בת אורית אריאל בן נעמה נאור בן דליה נראה בן מרינה מרים ליאור בן הדר שלום בן רחל חגי בן פרידה יצחק בן אילנה אילנית קית` שמואל בן גלאדיס עדינה בת אילנה אסף בן יעל גד משה בן שרה יקיר בן סאנה ימין יאיר בן מירה אגם בן מרב אלירן בן איריס שוהם בן שלומית מאיר אליהו בן גילה יקיר בן אוסנת חן חזקיה בן שירלי אלון ועומר בן מיכל דוד בן שולמית עופר בן כוכבה תומר בן אילנית דקל בן שרה אמנו הדר בן חדוה לאה נירה בן נדיה תמר בת יאירה
שמות לתפילה מלחמת חרבות ברזל
    ערכים - יהדות וסמינרים
  סניפי ערכים בארץ ובעולם סניפי ערכים בארץ ובעולם  
תרומות חרבות ברזל שידוכים אודותינו צור קשר שאלות ביהדות סדרות לוח אירועים תמונות מאמרים הרצאות דף הבית
שאלות דומות
מדוע אומרים: "שונא מתנות יחיה"? מה רע בקבלת ..
ערכים
מהי משמעות ``דרך ארץ קדמה לתורה``?
זאב גרינוולד
כיצד ניתן להפיג את הדאגות?
זאב גרינוולד
לדון לכף זכות
יחיאל ויצמן
משמעותה של מידת הענווה
זאב גרינוולד
הרצאות דומות
התמודדות וחשיבה חיובית- חלק א`
אברהם להב
אתגר או בעיה - פרק 6
- ..
אורן בן דוד
אתגר או בעיה - פרק 5
- ..
אורן בן דוד
אתגר או בעיה - פרק 2
- ..
אורן בן דוד
מחשבות טובות
שמעון אסייג
מאמרים בנושא
למה אנשים לא מרוצים מהחיים?
נח גוטמן
הייחודיות
יהודה רובן
שליטה עצמית
יהודה רובן
14 תובנות לביקורת בונה
דוד ברוורמן
סוד הבחירה החופשית
יהודה רובן
מאמרים נוספים
הכעס
השאלה-ליאת
כיצד ניתן להשתלט על הכעס?
x

אם נרשמת בעבר לחץ כאן להתחברות
אם עדיין לא נרשמת לחץ כאן להרשמה
שמור למועדפים שמור למועדפים
תשובה מאת יחיאל ויצמן
יש אנשים שמועדים לכעוס יותר מאחרים. אלו הם טיפוסים שנוטים לעוינות. אצל אלו, הכעס מופיע מהר מאד ולעתים קרובות, בין אם הם נותנים לו ביטוי ובין אם לאו. אחוז הסובלים מהתקפי לב הינו כפול בין הכעסנים, מאשר בין אחיהם שאינם ממהרים לכעוס.

טיפוסים עם נטיה כזו מפתחים מחלות יותר מאחרים. לא תמיד הבעיות הן השלכה ישירה של הכעס. לפעמים הן תולדה של דרכי התמודדות ופיצוי על הכעס. למשל, הם אוכלים יותר, שותיים יותר ומעשנים יותר.

התגובות של הגוף לכעס אינן נראות לעין, אך הן מרחיקות לכת. בשעה שאדם כועס, מופרשים בתוך גופו הורמונים של לחץ. פעימות הלב ולחץ הדם עולים. זהו מנגנון בריא ביסודו, שנועד לספק לאדם כלים להתמודד עם מצוקה חד פעמית. אבל כאשר הדבר מתרחש כמה פעמים ביום, הנזק מצטבר והולך. עודף הורמונים אלו מזיק לעורקים ולשרירי הלב. הוא עלול לגרום לאי סדירות בקצב הלב.

אדם שרוצה להפחית כעס, ייטיב לעשות אם יתחיל לנהל לעצמו יומן של כעס. יש לרשום את כל ההתפרצויות ואת כל התחושות הקשות, החל בצעקות ובלחיצה ממושכת מדי על הצופר בכביש, וכלה במחשבות רעות, כגון טענות וכעס על הבוס בעבודה. מי שמגלה כי יש לו שלוש רשומות כאלו ביום, נכנס לרשימת הכעסנים.

איך נזהרים לא להתפרץ, בלי להפוך מבפנים לסיר לחץ רותח? מה עושים כדי לשמור על הבריאות הפיזית והנפשית?

הנה רשימת עצות:

שליטה ברגש - הפתרון אינו להתפרץ, אך גם לא לנסות לקבור את הרגש, מפני שהוא ממשיך להזיק. מה עושים? הפתרון הוא להתמודד עם הנושא בצורה רגועה, בוגרת ואדיבה. בדרך כלל קשה לעשות זאת מייד, ולכן, יש לדחות זאת לשעה שבה נרגעים. אחר כך, ניתן לדון בנושא. הידיעה מראש שהדיון השקט יתרחש, תורמת לרגיעה.

שוחחו עם עצמכם - במקום להתמודד ברמת הרגש, מעבירים את הדיון לתחום השכלי. עסקו בכמה שאלות יסודיות:

האם זה באמת חשוב? האם הכעס שלי מוצדק? האם המצב ניתן לתיקון?

הערכה כזו, גם אם היא תביא למסקנה שמדובר במצב חשוב ומרגיז באמת, מקילה על האדם. היא הופכת את הכעס, למחשבה הגיונית.

אם התשובה לכל השאלות היא חיובית, אז באמת צריך לעשות משהו. אבל התגובה לא תהיה מתוך רגש של כעס, אלא מתוך התבוננות רגועה. האדם יהיה מסוגל לנהוג באופן מתקבל על הדעת. להחליט מה הוא רוצה להשיג, לעבד תוכנית פעולה, ולהתחיל לממש את השלבים שלה.

אם השאלות מובילות לתשובה: "לא", המסקנה המתבקשת היא שבאמת אין על מה לכעוס. כיון שהאדם כבר הרגיל את עצמו לנהוג באופן מושכל ולא רגשי, הוא יוכל לעשות זאת בלי לשלם את המחיר הבריאותי.

תהליך הכתיבה מחייב את האדם לארגן את מחשבותיו, להשליט סדר בנפשו ולחשוב בצורה ברורה ובהירה. להשתמש בשכל ולא ברגש. להשתמש בראש במקום לאבד אותו.

שאל את עצמך האם זה שאני אתרגז יעזור לי להשיג משהו. ברגע שאדם מבין שהכעס לא יתן לו מאומה, הוא עשוי להשתכנע ולוותר. זה לא כמו לכלוא את הכעס בכוח! צריך רק רגע למחשבה כדי לקבל החלטה נבונה ואינטליגנטית כיצד רוצים להתנהג.

אל תסיקו מסקנות אישיות - אנשים כעסנים נוטים לפרש כל דבר באופן אישי, ולחשוד במניעים של הזולת. יש דברים רבים שמרגיזים אותנו, אבל לא תמיד זה מכוון כלפינו אישית. להפך, פעמים רבות זו תכונה של האדם שנהג בנו לא יפה, ולמען האמת, אם נחשוב רגע, נראה שאנו סובלים ממנו לרגע קט, בעוד שהוא צריך לסבול מעצמו כל חייו...

העצות רבות ומגוונות, וכולן מביאות תועלת ברמה זו או אחרת. האדם צריך לדבר עם עצמו, להסביר לעצמו שמה שקרה לא היה מכוון דווקא כלפיו, אלא שזו חולשה של המכעיס. אפשר להעלות את הדברים על הכתב, ואפשר להשתעשע בתרגילי דמיון. העיקר לא להתפרץ.

שלח לחבר
עדיין לא נתקבלו תגובות
🗨
  הוסף תגובה
נושאים ראשיים
הסידור הדיגיטלי
 • בריאות
 • תורה ויהדות
 • חרבות ברזל
 • פעילות ערכים
 • הטיפ היומי
 • זוגיות ומשפחה
 • פיתוח האישיות
  העצמה אישית
 • קורס מרצים
 • פרשת השבוע
 • חגים ומועדים
 • נשים
 • השקפה ואמונה