בער בן רחל יובל בן קרן נריה דניאל בן הדסה נועם בן טובה אביחי שלום בן אסתר רחמים בן דינה מיה בת קרן יוסף עמי נס בן מרים  מוסי משה בן אורית טל בן חן אהרון בן דבורה סילבה הדס בת קסאה יותם בן רינה תפארת בת שרה שרית הילל בן יעל אלמה בת לאה יעקב יוחנן בן ברכה שיינדל עדינה בת אילנה שמואל פנחס בן רבקה אוהד בן דבורה דבי שלום בן פשה יוסף בן אביגיל דניאל ראובן בן נלה ישי בן כלילה קילא אפיק בן לימור דני בן חווה עדי בת שושן רפאל בן תמרה קרדשוב דניאל בן גאולה יגיל בן רננה גומא רועי בן זהבה אבידן מנחם בן שושנה נסכא רום נרדי בן רותם אלון בן אילה אלון בן מרים דניאל בן אהובה אופק בן ענת עמרי בן ורוניקה אסתר דוואל בן יואלית בניהו בן אושרת גל בן איריס חנניה נעם בן שולמית אריה בן פניה יותם בן נועה חנה בת אסתר אפיק בן לימור יעקב יוסף בן רוד ה גלה מרדכי אברהם בן מלכה תמר בת רחל מתן בן מריאן בער בן רחל יובל בן קרן נריה דניאל בן הדסה נועם בן טובה אביחי שלום בן אסתר רחמים בן דינה מיה בת קרן יוסף עמי נס בן מרים  מוסי משה בן אורית טל בן חן אהרון בן דבורה סילבה הדס בת קסאה יותם בן רינה תפארת בת שרה שרית הילל בן יעל אלמה בת לאה יעקב יוחנן בן ברכה שיינדל עדינה בת אילנה שמואל פנחס בן רבקה אוהד בן דבורה דבי שלום בן פשה יוסף בן אביגיל דניאל ראובן בן נלה ישי בן כלילה קילא אפיק בן לימור דני בן חווה עדי בת שושן רפאל בן תמרה קרדשוב דניאל בן גאולה יגיל בן רננה גומא רועי בן זהבה אבידן מנחם בן שושנה נסכא רום נרדי בן רותם אלון בן אילה אלון בן מרים דניאל בן אהובה אופק בן ענת עמרי בן ורוניקה אסתר דוואל בן יואלית בניהו בן אושרת גל בן איריס חנניה נעם בן שולמית אריה בן פניה יותם בן נועה חנה בת אסתר אפיק בן לימור יעקב יוסף בן רוד ה גלה מרדכי אברהם בן מלכה תמר בת רחל מתן בן מריאן
שמות לתפילה מלחמת חרבות ברזל
    ערכים - יהדות וסמינרים
  סניפי ערכים בארץ ובעולם סניפי ערכים בארץ ובעולם  
תרומות חרבות ברזל שידוכים אודותינו צור קשר שאלות ביהדות סדרות לוח אירועים תמונות מאמרים הרצאות דף הבית
שאלות דומות
מדוע אומרים: "שונא מתנות יחיה"? מה רע בקבלת ..
ערכים
מהי משמעות ``דרך ארץ קדמה לתורה``?
זאב גרינוולד
כיצד ניתן להפיג את הדאגות?
זאב גרינוולד
לדון לכף זכות
יחיאל ויצמן
משמעותה של מידת הענווה
זאב גרינוולד
הרצאות דומות
התמודדות וחשיבה חיובית- חלק א`
אברהם להב
אתגר או בעיה - פרק 6
- ..
אורן בן דוד
אתגר או בעיה - פרק 5
- ..
אורן בן דוד
אתגר או בעיה - פרק 2
- ..
אורן בן דוד
מחשבות טובות
שמעון אסייג
מאמרים בנושא
למה אנשים לא מרוצים מהחיים?
נח גוטמן
הייחודיות
יהודה רובן
שליטה עצמית
יהודה רובן
14 תובנות לביקורת בונה
דוד ברוורמן
סוד הבחירה החופשית
יהודה רובן
מאמרים נוספים
למה נבראנו עם תכונות נפש שליליות?
השאלה
מדוע נבראנו עם תכונות ומידות רעות?
x

אם נרשמת בעבר לחץ כאן להתחברות
אם עדיין לא נרשמת לחץ כאן להרשמה
שמור למועדפים שמור למועדפים
תשובה מאת יחיאל ויצמן
תכונות הנפש השליליות נבראו, הן כדי להוות נסיונות לאדם, והן כדי שישתמש בהן במידה, במקום ובזמן הרצויים.

כשם שהבורא ברא את גוף האדם, כך הוא ברא גם את תכונות הנפש שלו. כל אדם מגיע לעולם כשהוא מצוייד בתכונות נפש משלו. כשם שאין אדם הדומה לזולתו מבחינה חיצונית, כך גם אין מי שדומה לחברו בתכונותיו הפנימיות. יש אנשים שבאו לעולם כשהם מצויידים בתכונות חיוביות רבות. לעומתם, מצויים אחרים שתכונותיהם השליליות בולטות לעין.

נשאלת השאלה: לשם מה היה צורך להחדיר תכונות שליליות לנפש האדם? כלום לא היה העולם טוב יותר, באם האדם לא היה מכיר את השנאה, את העצבות ואת האכזריות?

לאחר פטירת האדם מהעולם מצפה לו שכר על מעשיו הטובים. הוא גם יודע שהוא עתיד לקבל עונש על חטאיו. מהו המודד לחלוקת השכר והעונש? בודאי שמשולל הגיון לצפות לקבלת שכר רב על דבר הבא בקלות וללא מאמץ. השכר ניתן בהתאם למאמץ שהושקע במילוי התפקיד. שני אנשים שהגיעו לאותם הישגים, לא יקבלו שכר שווה. כל אחד מהם יקבל שכר בהתאם לסבל ולמאמץ שהיו מנת חלקו לקראת השגת היעד.

כדי להרבות שכר, יש צורך להציב מכשולים בדרך אל המטרה. תכונות נפש שליליות הן המכשולים שהציב הבורא בדרכו של האדם. אדם הנותן צדקה, מתגבר על הקמצנות הטבעית המקננת בו. כדי להשכים לבית הכנסת על האדם לנצח את העצלות. בשעה שמכעיסים את האדם, עומדת בפניו הזדמנות לכבוש את מידת הכעס ולהשאר רגוע, במקום להשיב בעלבונות ולפגוע באלו שפגעו בו.

אילו היה האדם נולד מושלם, הוא היה מקבל שכר מועט על כל פעולותיו. לעומת זאת, בזכות המידות הרעות שהוא מתגבר עליהן, הוא יקבל שכר כפול ומכופל.

לתכונות הנפש השליליות יש תפקיד נוסף. לעתים יש בהן צורך חיובי והן מביאות תועלת. המציאויות השונות שבהן ניתן להעזר באותן תכונות הינן רבות ומגוונות. לדוגמה, באמצעות מידת הקנאה ניתן לקדם תלמידים, על ידי יצירת תחרות ביניהם. מידת העזות מחשלת את האדם, כאשר הוא נאלץ לשחות נגד הזרם.

בנקודה זו האדם נתון במערכה גדולה וחשובה מאין כמוה. נשאלת השאלה: היכן הוא הגבול? מתי להשתמש במידה השלילית ובאיזו מידה? מתי לקרב ומתי לרחק תכונה בלתי חיובית כלשהי?

האדם חייב להפעיל את שיקול דעתו כדי להגיע לאיזון נכון בשימוש בתכונות נפשו. עוצמתן היא אדירה, והשליטה עליהן אינה דבר של מה בכך. יכולת האבחון העצמי ללא משוא פנים. היעד הוא השליטה המלאה על מערכת תכונות הנפש וניתובן בהתאם לרצון התורה. זה המגיע אל היעד, הינו האדם השלם בה"א הידיעה.
שלח לחבר
עדיין לא נתקבלו תגובות
🗨
  הוסף תגובה
נושאים ראשיים
הסידור הדיגיטלי
 • בריאות
 • תורה ויהדות
 • חרבות ברזל
 • פעילות ערכים
 • הטיפ היומי
 • זוגיות ומשפחה
 • פיתוח האישיות
  העצמה אישית
 • קורס מרצים
 • פרשת השבוע
 • חגים ומועדים
 • נשים
 • השקפה ואמונה