אדם יהוד בן חוה מאיר בן מרים רונן חי בן לאה ליאור בן אורלי זיו בן אפרת עידו בן דליה אריאל בן מרלי מתניה בן צופית יורה יונתן בן מזל שמואל בן דינה איל בן חיה גאולה ירדן בת אורית שמואל בן שרה איתמר בן יעל דוד בן איינעלם שמואל עמינדב בן דבורה לאה שלומי יחיאב בן אוסנת יותם בן איריס אופיר בן רחל אביהו בן ענת דניאל בן גאולה קלרה רוסה בת טניה עילאי בן ליהי תמיר בן יעל פרננדו שמעון בן טניה נבו בן מירב שי בן רבקה אביטל יונתן בן רחל עזריאל בן לואיז ליאת אלעאי בן איילה אורית חייל קורן אור השם בן חן לי חנה ומאיר שיר בת אורנה אורי בן שרונה דניאל בן מעיין נהוראי בן אורית אשר בן חווה חנמה דביר בן שולמית אייל משה בן אהובה שחק יוסף בן מירב ירושה הילי בת מרגרט נעם בן אביטל יהונתן עזרה בן חדוה חיה הדר בן סמדר שירה בת מאירה יוסף בן לאה אריאל בן נעמה נתנאל בן שושנה גבע בן זיוה אוראל בן אורית סביון בת מיכל אדם יהוד בן חוה מאיר בן מרים רונן חי בן לאה ליאור בן אורלי זיו בן אפרת עידו בן דליה אריאל בן מרלי מתניה בן צופית יורה יונתן בן מזל שמואל בן דינה איל בן חיה גאולה ירדן בת אורית שמואל בן שרה איתמר בן יעל דוד בן איינעלם שמואל עמינדב בן דבורה לאה שלומי יחיאב בן אוסנת יותם בן איריס אופיר בן רחל אביהו בן ענת דניאל בן גאולה קלרה רוסה בת טניה עילאי בן ליהי תמיר בן יעל פרננדו שמעון בן טניה נבו בן מירב שי בן רבקה אביטל יונתן בן רחל עזריאל בן לואיז ליאת אלעאי בן איילה אורית חייל קורן אור השם בן חן לי חנה ומאיר שיר בת אורנה אורי בן שרונה דניאל בן מעיין נהוראי בן אורית אשר בן חווה חנמה דביר בן שולמית אייל משה בן אהובה שחק יוסף בן מירב ירושה הילי בת מרגרט נעם בן אביטל יהונתן עזרה בן חדוה חיה הדר בן סמדר שירה בת מאירה יוסף בן לאה אריאל בן נעמה נתנאל בן שושנה גבע בן זיוה אוראל בן אורית סביון בת מיכל
שמות לתפילה מלחמת חרבות ברזל
    ערכים - יהדות וסמינרים
  סניפי ערכים בארץ ובעולם סניפי ערכים בארץ ובעולם  
תרומות חרבות ברזל שידוכים אודותינו צור קשר שאלות ביהדות סדרות לוח אירועים תמונות מאמרים הרצאות דף הבית
שאלות דומות
דרך ארץ קדמה לתורה
ערכים
קשר בין הורים לילדים
זאב גרינוולד
הקניית ערכים
זאב קצנלבוגן
קשר טוב עם ילדנו
דוד ברוורמן
לשלוט או לחנך
זאב גרינוולד
הרצאות דומות
יסודות החינוך
יחיאל יעקובזון
שמונה כללים בחינוך
מיכאל לסרי
ילדים זה ברכה
מיכאל לסרי
חינוך למשמעת - כיצד ? - ..
צביאלי בן צור
הדיסוננס הקוגנטיבי
יחיאל יעקובזון
מאמרים בנושא
אמפתיה
ערכים
חינוך ילדים
ערכים
חינוך עם חיוך
ערכים
גבולות בחינוך
ערכים
עולם ללא גבולות
ערכים
מאמרים נוספים
ביתו של אדם הוא מבצרו
השאלה
האם המשפט "ביתו של אדם הוא מבצרו" אקטואלי גם כיום?
x

אם נרשמת בעבר לחץ כאן להתחברות
אם עדיין לא נרשמת לחץ כאן להרשמה
שמור למועדפים שמור למועדפים
תשובה מאת ערכים
בתוך ביתו היה האדם בעבר אדון למתרחש, הוא ידע מה נכנס ומה יוצא, מי בא בשערי הבית, ולמי לא נותנים להכנס. היתה אפשרות לביקורת על כל פרט ופרט, אדם יכל היה לקבוע לעצמו אלו מסרים הוא רוצה שיעברו לילדיו ואלו לא, ולפחות בתוך ביתו הוא היה יכול להיות בטוח שהעניינים בשליטתו.
הבית דומה למבצר. כמו בחממה יכלו ההורים לגדל את ילדיהם, לתורה ולמצוות, למידות טובות ודרך ארץ, ולהיות בטוחים שהם אלו המשפיעים העיקריים בחייו של הילד. אל העולם שמסביב הוא לא נחשף, בודאי שלא לחלקו הגרוע והנתעב. את מוריו של הילד הם בחרו בעצמם, בדקו היטב בציציותיהם של העומדים ללמדו ולהחכימו דעת ותבונה. אחרי הכל, לא כל אחד ראוי להשפיע על נפשות רכות. והבית היה מוגן מהשפעותיו הרעות של העולם, מהנזק העלול להגרם לנפשו של הילד על ידי חשיפה לא נכונה לעולם רע ואכזר.
והיום, האם גם היום נוכל לומר כי ביתו של האדם הוא מבצרו?
סביר להניח שברבים מן הבתים תהיה התשובה שלילית לחלוטין.
כבר מגיל אפס יושב הילד מול מסך מרצד ומוחא כפים לקול שירתה של גננת מזדמנת, שלא בטוח בכלל שההורה היה רוצה לשלוח את הילד ללמוד בגן של אותה גננת, אבל היא על המסך, ועל המסך זה בסדר.
כך זה בקטן וממשיך בגדול.
העולם הטכנולוגי הכניס לתוך ביתו של האדם את כל העולם כולו על הטוב שבו, ובעיקר על הרע. פתאום אדם מגלה שכל מה שהיה פעם מחוץ לתחום, רחוק מהבית, רחוק מהעין, רחוק מהלב, פתאום קרוב כל כך, נגיש זמין, ומאיים.
הטכנולוגיה הפכה את ביתו מבצרו של האדם לרשות הרבים, למקום שבו יש כניסה לכל אחד. כל מי שרוצה יכול לבוא ולהשפיע, הוא רק צריך לרצד על המסך, ולא משנה איזה.
האדם המודרני מוצא את ילדיו נתונים להשפעתם של גורמים כאלה שהוא לא היה מוכן להכניס הביתה אפילו לא לכוס קפה, ואילו היה פוגש אותם ברחוב יתכן והיה עובר לקצה השני ובלבד שלא להתקל בהם, וכעת הם אצלו בתוך הבית, עמוק בפנים, בתוך נפשם של הילדים.
שלח לחבר
עדיין לא נתקבלו תגובות
🗨
  הוסף תגובה
נושאים ראשיים
הסידור הדיגיטלי
 • בריאות
 • תורה ויהדות
 • חרבות ברזל
 • פעילות ערכים
 • הטיפ היומי
 • זוגיות ומשפחה
  חינוך ילדים
 • שידוכים
 • אהבה
 • נישואין
 • פיתוח האישיות
 • פרשת השבוע
 • חגים ומועדים
 • נשים
 • השקפה ואמונה