עילם בן אפרת ידידיה בן מורשה תפארת בת שרה שרית ואוהד אבישי בן רינה שרה גיא בת ניצן יואב חיים בן אסתר שחר בן ליאנה אביתר בן גליה (דוד) מאיר בן דינה דוד בן אירנה יונתן ראיין בן לידיה דיצה בת לאה כפיר בן שירי אביחיל בן חנה נתנאל בן מזל נורית בת מרסל אדיר בן חווה מעיין בת גלי אסף בן יעל ניתאי יהודה בן איילת ספיר בן בת שבע יונתן יוסף בן רבקה נעמה רן בן טלי רועי בן רות אסתר נועם בת אדווה אביתר בן יפה מישל בת אנג`ליקה אלון בן גלית אופק בן רוית אביחי בן שרון יובל בן סיגל שלומי בן אסנת מורן סטלה בת רימונה אושר בן רחל ליאור בן שרית יוסף חיים בן יעל יעקב יוחנן בן ברכה שיינדל דביר בן שולמית גיא בן רחל נריה בן רבקה חרמון בן ירדנה הילי בת מרגרט אביה בן חנה יונתן יצחק בן איילת אביהו בן יהודית יאיר ידידיה בן מיכל בינה אופיר בן עדנה אביתר בן רוזלין ורד אוהד בן פנינה סימה בת אורית עילם בן אפרת ידידיה בן מורשה תפארת בת שרה שרית ואוהד אבישי בן רינה שרה גיא בת ניצן יואב חיים בן אסתר שחר בן ליאנה אביתר בן גליה (דוד) מאיר בן דינה דוד בן אירנה יונתן ראיין בן לידיה דיצה בת לאה כפיר בן שירי אביחיל בן חנה נתנאל בן מזל נורית בת מרסל אדיר בן חווה מעיין בת גלי אסף בן יעל ניתאי יהודה בן איילת ספיר בן בת שבע יונתן יוסף בן רבקה נעמה רן בן טלי רועי בן רות אסתר נועם בת אדווה אביתר בן יפה מישל בת אנג`ליקה אלון בן גלית אופק בן רוית אביחי בן שרון יובל בן סיגל שלומי בן אסנת מורן סטלה בת רימונה אושר בן רחל ליאור בן שרית יוסף חיים בן יעל יעקב יוחנן בן ברכה שיינדל דביר בן שולמית גיא בן רחל נריה בן רבקה חרמון בן ירדנה הילי בת מרגרט אביה בן חנה יונתן יצחק בן איילת אביהו בן יהודית יאיר ידידיה בן מיכל בינה אופיר בן עדנה אביתר בן רוזלין ורד אוהד בן פנינה סימה בת אורית
שמות לתפילה מלחמת חרבות ברזל
    ערכים - יהדות וסמינרים
  סניפי ערכים בארץ ובעולם סניפי ערכים בארץ ובעולם  
תרומות חרבות ברזל שידוכים אודותינו צור קשר שאלות ביהדות סדרות לוח אירועים תמונות מאמרים הרצאות דף הבית
שאלות דומות
דרך ארץ קדמה לתורה
ערכים
קשר בין הורים לילדים
זאב גרינוולד
הקניית ערכים
זאב קצנלבוגן
קשר טוב עם ילדנו
דוד ברוורמן
לשלוט או לחנך
זאב גרינוולד
הרצאות דומות
יסודות החינוך
יחיאל יעקובזון
שמונה כללים בחינוך
מיכאל לסרי
ילדים זה ברכה
מיכאל לסרי
חינוך למשמעת - כיצד ? - ..
צביאלי בן צור
הדיסוננס הקוגנטיבי
יחיאל יעקובזון
מאמרים בנושא
אמפתיה
ערכים
חינוך ילדים
ערכים
חינוך עם חיוך
ערכים
גבולות בחינוך
ערכים
עולם ללא גבולות
ערכים
מאמרים נוספים
ביתו של אדם הוא מבצרו
השאלה
האם המשפט "ביתו של אדם הוא מבצרו" אקטואלי גם כיום?
x

אם נרשמת בעבר לחץ כאן להתחברות
אם עדיין לא נרשמת לחץ כאן להרשמה
שמור למועדפים שמור למועדפים
תשובה מאת ערכים
בתוך ביתו היה האדם בעבר אדון למתרחש, הוא ידע מה נכנס ומה יוצא, מי בא בשערי הבית, ולמי לא נותנים להכנס. היתה אפשרות לביקורת על כל פרט ופרט, אדם יכל היה לקבוע לעצמו אלו מסרים הוא רוצה שיעברו לילדיו ואלו לא, ולפחות בתוך ביתו הוא היה יכול להיות בטוח שהעניינים בשליטתו.
הבית דומה למבצר. כמו בחממה יכלו ההורים לגדל את ילדיהם, לתורה ולמצוות, למידות טובות ודרך ארץ, ולהיות בטוחים שהם אלו המשפיעים העיקריים בחייו של הילד. אל העולם שמסביב הוא לא נחשף, בודאי שלא לחלקו הגרוע והנתעב. את מוריו של הילד הם בחרו בעצמם, בדקו היטב בציציותיהם של העומדים ללמדו ולהחכימו דעת ותבונה. אחרי הכל, לא כל אחד ראוי להשפיע על נפשות רכות. והבית היה מוגן מהשפעותיו הרעות של העולם, מהנזק העלול להגרם לנפשו של הילד על ידי חשיפה לא נכונה לעולם רע ואכזר.
והיום, האם גם היום נוכל לומר כי ביתו של האדם הוא מבצרו?
סביר להניח שברבים מן הבתים תהיה התשובה שלילית לחלוטין.
כבר מגיל אפס יושב הילד מול מסך מרצד ומוחא כפים לקול שירתה של גננת מזדמנת, שלא בטוח בכלל שההורה היה רוצה לשלוח את הילד ללמוד בגן של אותה גננת, אבל היא על המסך, ועל המסך זה בסדר.
כך זה בקטן וממשיך בגדול.
העולם הטכנולוגי הכניס לתוך ביתו של האדם את כל העולם כולו על הטוב שבו, ובעיקר על הרע. פתאום אדם מגלה שכל מה שהיה פעם מחוץ לתחום, רחוק מהבית, רחוק מהעין, רחוק מהלב, פתאום קרוב כל כך, נגיש זמין, ומאיים.
הטכנולוגיה הפכה את ביתו מבצרו של האדם לרשות הרבים, למקום שבו יש כניסה לכל אחד. כל מי שרוצה יכול לבוא ולהשפיע, הוא רק צריך לרצד על המסך, ולא משנה איזה.
האדם המודרני מוצא את ילדיו נתונים להשפעתם של גורמים כאלה שהוא לא היה מוכן להכניס הביתה אפילו לא לכוס קפה, ואילו היה פוגש אותם ברחוב יתכן והיה עובר לקצה השני ובלבד שלא להתקל בהם, וכעת הם אצלו בתוך הבית, עמוק בפנים, בתוך נפשם של הילדים.
שלח לחבר
עדיין לא נתקבלו תגובות
🗨
  הוסף תגובה
נושאים ראשיים
הסידור הדיגיטלי
 • בריאות
 • תורה ויהדות
 • חרבות ברזל
 • פעילות ערכים
 • הטיפ היומי
 • זוגיות ומשפחה
  חינוך ילדים
 • שידוכים
 • אהבה
 • נישואין
 • פיתוח האישיות
 • פרשת השבוע
 • חגים ומועדים
 • נשים
 • השקפה ואמונה